„S Janou Šobáňovou, Katkou Najmanovou, Pavlem Ressem, Radkem Hlubíkem a Jiřím Greipelem jsme si chtěli kromě Valašska zatančit i tance z jiných folklorních regionů,“ pokračovala Budíková. Slovo prý dalo slovo a již v průběhu působení v tomto souboru vedoucí poprosila o pomoc učitelku tanečního oboru Základní umělecké školy Vsetín a zároveň bývalou členku Státního souboru v Praze Jaroslavu Špačkovou, aby pro ně choreograficky zpracovala tanec z oblasti Kubry na Slovensku. „Pak jsme se jej, jen pro vlastní potěšení, naučili,“ řekla s úsměvem Budíková.


Ale protože je Jasénka soubor, věnující se hlavně valašskému folkloru, bylo pro nadšence jednodušší založit před šesti lety vlastní taneční skupinu. „Poté jsme přejali název podle doprovodné cimbálové muziky z Rožnovska. Kotár,“ přiblížila. S tím, že v současné době má taneční skupina šest párů ve věku od sedmnácti do pětatřiceti let a o dalším rozšíření neuvažuje. „Rádi bychom si zachovali ráz malé formy,“ řekla Budíková.


Na vedení souboru se organizačně podílí řada lidí. Kromě Dariny Budíkové to je Tomáš Kořének, Martin Rožnovják a Jaroslava Špačková coby choreografka většiny tanečních čísel. Novinkou je častější spolupráce s vedoucím taneční složky brněnského Vojenského uměleckého souboru Ondráš, Rudolfem Danajovičem, který zároveň stojí za přípravou letošního koncertu, plánovaného na 27. listopad.


Taneční skupina Kotár zpracovává lidové tance z oblastí Valašska, jako je Popov, Brumov, Karlovice a Valašská Bystřice. Dále pak Slovenska se zaměřením na Myjavu, Kubru, Šariš a Zemplín a Klatovy v Čechách. „Protože se naše choreografka paní Jaroslava Špačková věnuje již řadu let tanečnímu zpracovávání historických tanců, objevují se v našem repertoáru také taneční obrázky z historie jako doprovod k hudebním skladbám z Oponické sbírky z 18. století,“ přiblížila Budíková.


Soubor má za sebou řadu tanečních úspěchů, mezi něž patří vystoupení na F-scéně v Brně, Vsetínském krpci, Valašském záření, Rožnovských slavnostech nebo Kutnohorském stříbření. Skupina Kotár nechyběla ani na vsetínském Dostaveníčku před radnicí. Před nedávnem se také představila po boku dalších devíti různorodých tanečních skupin ve Vsetíně, v rámci druhého ročníku Tance mnoha tváří.


V současné době se soubor chystá na svůj třetí galakoncert ve vsetínském Lidovém domě s názvem S Kotárem přes kotáry 3. „Tentokrát bude mít program novou podobu pod taktovkou Rudolfa Danajoviče,“ nezapomněla zmínit Budíková.


Dále se v příštím roce zúčastní tanečníci mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Tam se chystají předvést taneční obrázek z Valašské Bystřice, který tematicky koloruje nejnovější CD vydané cimbálovou muzikou Kotár.


Budoucnost vidí vedoucí v tvorbě ucelených tanečních tematických bloků s prvky divadla, při zachování regionální pestrosti. „V dohledné době bychom rádi rozšířili náš repertoár o tance z oblasti Kopanic a Horehronu, ale hlavně se budeme snažit si jako vždycky pro radost a potěšení zatancovat. Samozřejmě nás velmi potěší, pokud se lidem budou výsledky našeho snažení líbit,“ řekla závěrem Budíková.