Taneční kroužek skončil v červnu loňského roku. Půl roku v něm prý panovalo bezvládí. „S Marií Šedou jsme si řekly, že bychom měly tradici udržet a pěstovat v dětech lásku k lidovému umění i nadále. Bylo by nám líto, kdyby to nevyšlo,“ prozradila vedoucí Marcela Cabáková. Naplno začal soubor tančit od nového školního roku.

Velký Soláněk tvoří dvaadvacet dětí od 11 do 15 let z Hutiska-Solance a Prostřední Bečvy. „Jsme velmi rádi, že máme Soláněk přesně popárovaný. Stejný počet dívek i chlapců není vždy samozřejmostí. Většinou je v souborech převaha dívek,“ míní vedoucí.

Děti se učí hlavně udržet rytmus, proto nevynechávají v repertoáru ani tance, jako je třeba polka. „Důležité je, aby zapracovaly na výrazu. Bereme to vážněji než u mladší skupiny, která se zabývá spíše hrami,“ vysvětlila Cabáková.

Proto se dívky učí ovládat tance jako dívčí a valašský, chlapci si oblíbili zase sólový tanec odzemek a obuškový. Společně si pak zatančí třeba točenou. „Pro chlapce je odzemek zpestření, hodně je baví,“ přiblížila zájem vedoucí. Mezi talentované tanečníky patří například Filip Šedý, Vašek Bortel či Jakub Bělunek. U dívek to jsou Verča Růčková nebo Bára Cabáková. „Šikovní jsou ale všichni souboráci, je těžké vybírat nejlepší,“ pochválila tanečníky.

Soláňek vystupuje především na místních akcích a v blízkém okolí.

„Tento rok se soustřeďujeme na secvičení pásem a abychom se rozjeli a otrkali. V souboru je mnoho starých ale i nových členů,“ vysvětlila Cabáková.

Tanečníci vystoupili například na Všesvatském jarmarku v Rožnově, na festivalech ve Valašském muzeu, při Sečení lúk na Solání a nechybí ani každoročně na tradičních domácích Hutiských Dožínkách.

Mladí folkloristé se dostali i za hranice České republiky. Před dvěma lety navštívili třeba mezinárodní folklorní festival v Bosně a Hercegovině.

Na cestách zažijí děti mnoho legrace. „Pamatuji si právě událost, která se stala na našich Dožínkách. Vaškovi Bortelovi se při odzemku rozvázal krpec. Přesto sólo zvládl odtančit. Lidé se smáli, ale ocenili velkým potleskem, že si chlapec zachoval chladnou hlavu a nezpanikařil,“ zavzpomínala Cabáková.

Tanečníky letos čeká ještě Mikulášský jarmark v Hutisku-Solanci.

Od roku 1994 spolupracuje Soláňek s cimbálovkou Světlina. V současné době prožívá znovuzrození i muzika. Studenti, kteří hráli v kapele doposud, už vyrostli a mají jiné aktivity. Nyní se na hudební nástroje učí mladá generace, která by je měla brzy nahradit.