U zrodu souboru stála umělecká vedoucí Monika Kovářová. „Začala jsem se učit na cimbál, protože mě tento nástroj fascinoval. Pak jsem k sobě přibrala pár kamarádů muzikantů a vznikla muzika,“ přiblížila začátky Kovářová. S tím, že po čase se k nim přidala i malá taneční skupina pod vedením manželů Trčkových.

Důvod, proč soubor funguje až dosud, je jednoduchý. „Valašské písničky a lidové tradice se nám jednoduše líbí,“ uvedla vedoucí. Dnes třicetičlenná skupina folkloristů vystupuje díky dobré partě lidí a také proto, že je to pořád ještě baví.

V současnosti je primášem muziky David Kulišťák a organizačním vedoucím tanečníků zas Pavel Trčka. „Spolupracujeme ale také se sólisty jako je například Josef Laža, Lidka Vašková, Karel Petružela nebo Klára Blažková,“ vyjmenovala Kovářová. Vzácným hostem při vystoupeních bývá i známý výrobce gajd a dřevěných lidových nástrojů Pavel Číp ze Zubří.

Tanečníci a muzikanti mají od dvaceti do pětačtyřiceti let a jsou převážně z Rožnova a okolí. Společně letos vystupovali na řadě festivalů u nás i v zahraničí. Mezi úspěchy patří jistě i to, že muzika byla již dvakrát nominována na prestižní folklorní cenu Foskar.

Letos soubor vystoupil na festivalu ve Strážnici, na Podroháčských slavnostech ve slovenském Zuberci nebo Rožnovských slavnostech. S dalšími hudebníky oslavil Soláň v uplynulých dnech také významná jubilea Jarmily Šulákové a Josefa Laži na galakoncertu ve Vsetíně.

Od narozeninových vystoupení si však Soláň neodpočine ani na konci listopadu. „Objevíme se na koncertu k narozeninám dětského souboru Ondrášek ve Frýdku-Místku,“ prozradila Kovářová. Soubor rovněž chystá šňůru vánočních koncertů.

Soláň, který natočil sedm úspěšných cédéček, trénuje jednou za týden. Muzika a tanečníci zvlášť.

„Před většími akcemi máme ale společné generálky a vícedenní soustředění,“ prozradila klíč k profesionální sehranosti vedoucí.