A tak vznikl vsetínský ženský sbor Jasénčanky.

„Myšlenku prezentovala tehdejšímu primáši Zdeňku Kašparovi. Tomu se nápad líbil a již na první zkoušku přišel nejen s texty písní a s houslemi, ale také s názvem sboru Rozmarýnek, který ho napadl podle bylinky a krásné písničky,“ prozradila začátky Jasénčanka Michaela Černá.

Slavný valašský sběratel lidových písní pomáhal souboru s nácviky až do své smrti v roce 2002. Po něm roli uměleckého vedoucího souboru převzala jeho sestra Irena Martinková, která tuto funkci zastává dodnes.

„Sbor byl tehdy neoficiální složkou Občanského sdružení Jasénka. Zpívalo se hlavně pro radost,“ připomněla zpěvačka.

Oficiální součástí Jasénky se stal soubor před pěti lety. Poprvé se pěvkyně představily veřejnosti už jako Jasénčanky na Benefičním koncertu Zdeňka Kašpara a při odhalení jeho pamětní desky na Valašském Slavíně v rožnovském skanzenu.

Sbor má v dnešní době 15 stálých členek ve věkovém rozpětí od 30ti do 73let ze Vsetína a blízkého okolí.

„Jsou to většinou bývalé členky Jasénky, ale také maminky dětí, které tancovaly nebo dosud tancují v Malé Jasénce či Jasénce a kterým se folklor stal blízkým,“ řekla Černá.

S tím, že kromě stálých členek příležitostně soubor doplňují členové ostatních složek, mladé zpěvačky a zpěváci a pro oživení také tanečníci.

Základem repertoáru souboru jsou především písničky sesbírané tehdejším primášem, který je jako mladý učitel ve Velkých Karlovicích - Podťatém objevil a následně upravil.

„Písničky zabírají celou oblast Valašska, mimo Kašpara jsou také od sběratelů Františka Bartoše, Jana Nepomuka Poláška a Kubeši,“ vyjmenovala členka souboru další významné autory.

Podle jejích slov se texty vztahují k vánočním období, slavnostem a obřadům jako jsou dožínky, koledy či masopust. Na jaro pak vynášení Mařeny, vítání jara či Velikonoc. Dále má soubor ve svém repertoáru písně svatební, milostné, obřadní, žertovné i zbojnické.

„V každé lidové písničce se odráží život lidí, kteří jej před lety vložili do svých textů. Zpívání písniček přibližuje každodenní radosti i strasti našich předků, kdy každá z nich věrohodně napoví, jak se kdysi žilo,“ vysvětlila Černá.

Snahou Jasénčanek je prý toto dědictví v písničkách předávat dalším generacím, aby se písničky, které vzešly z lidu zas vracely zpět.

Od dob vzniku má za sebou sbor Jasénčanek řadu vystoupení. Významných, i těch jak se říká „jen tak pro radost“.

Několikrát členky zpívaly na vsetínském zámku, na vernisážích a pořadech koncipovaných na různá témata jako například Svatojánský happening, Zámecké adventní kouzlení nebo Strašáci.

„Každoročně se také účastníme tradičního Kateřinského jarmarku na Hovězí, kde při zpívání písniček předvádíme jak se dříve drhlo peří,“ ilustrovala pěvkyně.

Zpěvačky však nechybí na žádné z významných akcí regionu. „V letošním roce nás čeká už jen pár vánočních vystoupení. Připravujeme se ale na příští rok na 55. výročí Malé Jasénky,“ pozvala Černá.