Datovat vznik přípravky tanečníků je podle slov vedoucího celého souboru Vítězslava Staňa doslova nemožné. „Samotný Beskyd vznikl roku 1945, děti si vychovává odnepaměti,“ řekl Staňo.

V Malém Beskydu o počtu dvaceti dětí vystupují tanečníci ve věku do 15 let, poté přecházejí k „dospělákům“.

Děti již připravují složitější pásma, ve kterých kombinují hry i tance. „Nyní například nacvičovaly Lucky nebo vánoční témata, se kterými vystupovaly v Zubří. Dále jsou to pastevecké hry,“ prozradil vedoucí. „Beskyďáci“ čerpají svůj repertoár z oblasti Zuberska a Rožnovska. Tvoří je valašské tance, převážně řemeslnické, lidové písně, scénky a vyprávění.

Půl roku má soubor vlastní osmičlennou dětskou cimbálovku, která je pravidelně při vystoupeních hudebně provází.

Vedoucích Malého Beskydu je hned několik. „Jiří Krčma a manželé Radka a Martin Dvořákovi,“ vyjmenoval Staňo s tím, že například Jiří Krčma je zdárným příkladem toho, jak mladý tanečník začne v přípravce a úspěšně se uchytí v dospělém souboru.

Mladí tanečníci nacvičují v zuberském klubu, kde je základna celého Beskydu. „Musím při této příležitosti poděkovat městu, za jehož podpory můžeme vystupovat,“ nezapomněl vedoucí.

Soubor bylo možné vidět nedávno na Valašském bále v Zubří. Děti měly předtančení. „Ve Frenštátě pod Radhoštěm jsme pak při Vševalašském bále vystupovali s pásmem vynášení mařeny,“ uvedl Staňo. Malý Beskyd se ale pravidelně odváží i dále, za hranice České republiky. Vloni například byl na zájezdě na Ukrajině, předloni pak v Bulharsku. „Snažíme se alespoň jednou za dva roky vyjet někam do zahraničí,“ vysvětlil.

Brzy se soubor chystá do Trenčína, setkat se se spřáteleným slovenským souborem Štvorlístok z Trenčianske Turné.