„Valašský kroužek vznikl ve snaze zachytit a zachovat v původní podobě to, co se v písních a tancích ještě zachovalo. Pěstovat v dětech lásku k lidovému umění, aby krása jeho tanců, písní a mluveného slova neupadla v zapomnění,“ vysvětlila filozofii souboru současná vedoucí Marcela Cabáková s tím, že jej tvoří Malý a Velký Soláněk.

V Malém Soláňku tančí děti do 10 let. Převážně jsou přímo z obce či blízké Prostřední Bečvy.
Třicetičlenný soubor vedou čtyři bývalí tanečníci. „Gabriela Kantorová, Rostislav Cáb, Marek Kovář a Daniel Cabák,“ vyjmenovala Cabáková.

Soubor vystupuje především na místních akcích a v blízkém okolí. „Například na Všesvatském jarmarku v Rožnově, Sečení lúk na Soláni nebo ve Valašském muzeu,“ vyjmenovala vedoucí. Soubor nepohrdne ani besedami s důchodci, vystupuje na zlatých a diamantových svatbách, na setkání občanů, vánočních a jiných programech v obci.

V dávné době soubor doprovázeli harmonikáři Pavel Chrbját a Oldřich Růčka. Dnes má Malý Soláněk vlastní muziku. Od roku 1994 totiž spolupracuje s cimbálovkou Světlina.

Malý Soláněk nacvičuje jedenkrát týdně ve školní tělocvičně. K nácviku si děti zpívají. „Momentálně nacvičujeme Vánoční pastorační hru s koledami k Mikulášskému jarmarku v Hutisku-Solanci, poté budeme nacvičovat nové pásmo,“ prozradila Cabáková.