Gram pervitinu se dá na Vsetínsku sehnat za tisíc korun, gram marihuany za dvě stě

Své o tom ví dvacetiletá Vsetíňanka, která si nepřála uvést své jméno. „Je to normální. Drogy jsou tu docela hodně rozšířené," popsala zkušenosti svých kamarádů. Pořízení marihuany není podle ní nic složitého. „Ta už nechybí skoro na žádné diskotéce," podotkla.

Výskyt nejrozšířenějších drog potvrzují i vsetínští policisté. „Na Valašsku se vyskytuje hlavně marihuana a pervitin, občas extáze," přiblížila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Drogy jsou podle ní obecně tam, kde se scházejí mladí lidé, tedy například na diskotékách a v nočních klubech. Zkušenosti policistů svědčí také o tom, že se nelegální návykové látky vyskytují hlavně mezi lidmi zhruba do třiceti let.

Podle pracovníka vsetínského Kontaktního centra Klíč Jakuba Olšáka mají mladší lidé v oblibě marihuanu. Tu mohou kombinovat s alkoholem a cigaretami či doplnit experimentováním s pervitinem.

„Obvyklý trend u naší klientely je to, že z dřívějšího užívání nelegálního pervitinu přecházejí uživatelé na užívání alkoholu a od pervitinu postupně upouštějí," přiblížil.

Za nejrozšířenější drogy na Valašsku považuje Olšák alkohol a tabákové výrobky.

„Z nelegálních měkkých drog marihuanu, z nelegálních tvrdých drog určitě pervitin. V tomto je situace neměnná," popsal.

Zda jsou nelegální návykové látky dostupnější než dříve, není podle něj lehké posoudit. Pro někoho mohou být drogy dostupnější, pro jiné lidi zase ne. „Jsou však období v roce, kdy i pro dlouhodobější uživatele je krátkodobě těžší si drogu obstarat. Bývá to hlavně po větších zátazích policie na vařiče a dealery," podotkl Olšák. Policisté přístup k droze znemožní právě tím, že „zlikvidují" zdroj, na který může být narkoman napojený.

Cena drogy se podle Olšáka odvíjí od toho, jak blízko ke „zdroji" je člověk, který drogu shání. Někteří mohou mít drogu zdarma, případně za nějakou protislužbu. Pro koncového uživatele může jeden gram pervitinu vyjít na tisíc až jeden a půl tisíce korun. „U gramu šlechtěné marihuany, co vím, tak kolem dvou set padesáti až tří set padesáti korun," nastínil pracovník kontaktního centra.

Podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály se za minulý rok policisté ve Zlínském kraji zabývali především cannabis (marihuana) a metamfetaminem (pervitin). Strážci zákona zadrželi téměř jedenáct kilogramů marihuany, 978 rostlin a odhalili devět pěstíren. Oproti roku 2010 vzrostlo množství zadržené marihuany zhruba na dvojnásobek.

Co se týká metamfetaminu, zadrželi policisté zhruba sto šedesát gramů této látky. V roce 2010 to bylo „pouhých" třináct a půl gramu. Kromě toho objevili čtyřiatřicet varen, ve kterých se metamfetamin vyráběl a jednu varnu opia.

Rozšířený výskyt marihuany a pervitinu se váže i k jejich ceně. Hodnota gramu marihuany se vloni pohybovala od sedmdesáti do dvou set korun. Nejčastěji však policisté narazili na cenu ve výši dvou set korun, což je o pětinu méně než v roce 2010.

To samé platí i u pervitinu. Vloni evidovali policisté nejčastější výskyt jednoho gramu ceněného na tisíc korun, o rok dříve byla cena o dvě stě korun dražší.