„Pro letošní zimu je to prozatím bezkonkurenčně nejnižší teplota, kterou jsme naměřili u země. Ve dvou metrech bylo mínus osmnáct,“ doplnil pracovník hvězdárny Miroslav Jedlička.

Podobné třeskuté mrazy nejsou podle Jedličky v lednu ničím výjimečným, pokud netrvají více než pár dní. „O extrému mluvíme teprve tehdy, když velmi nízké teploty neustoupí i po několik týdnů,“ vysvětlil Jedlička.

Tuhá zima se na Valašsko vrátila po dvouleté odmlce. „Naposledy podobně mrzlo v roce 2006, kdy jsme čtyřiadvacátého ledna naměřili u země dokonce téměř devětadvacet stupňů pod nulou,“ vzpomněl odborník. Rekordním dnem, který mají vsetínští meteorologové ve svých statistikách, je však 7. leden 1985. Tehdy se rtuť teploměru zastavila až na 31,5 stupních Celsia. „Podobně kruté mrazy letos nejspíš nehrozí, ale pár dní mrazivého počasí si ještě určitě užijeme,“ předpověděl Jedlička.

Nízké teploty každoročně velmi tvrdě dopadají zejména na lidi bez přístřeší. Ti proto hledají úkryt doslova, kde se dá. „Běžně se s nimi setkáváme ve veřejných budovách, jako jsou úřady či nádražní haly, oblíbeným místem jsou také schody věžového domu v centru Vsetína nebo výměník tepla na Ohradě,“ přiblížil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

Najde se ale řada bezdomovců, kteří si navzdory mrazu ustelou přímo venku. „Narazili jsme na ně u vlakového nádraží. Spali přikrytí pouze nějakými krabicemi a starými koberci,“ kroutil hlavou Martinák. Ve všech takových případech strážníci bezdomovce upozorňují na to, že ve městě existuje azylový dům, kde můžou přespat.

Tam jsou přitom na přijetí potřebných připraveni. Zvýšený zájem o ubytování tady pociťují už od vánočních svátků. „Zřetelnější je to spíše na noclehárně, která také pod azylový dům spadá, a kde panuje poněkud jiný režim. Lidé v podstatě jen přijdou, přespí a odejdou,“ vysvětlil ředitel zařízení Jiří Růžička. V současné době zde přespává osm lidí. Za třicetikorunový poplatek mají nárok na teplé jídlo, sprchu, nocleh a ráno také na horký čaj.

Ke vstřícnému kroku přimělo současné mrazivé počasí také pracovníky Charity ve Valašském Meziříčí. „Rozhodli jsme se, že naše denní centrum, které je běžně otevřené jen v pracovních dnech, zpřístupníme také o víkendu,“ prozradila vedoucí střediska Hana Sulovská. Otevřeno bude od osmi hodin ráno do poledne. „Lidé tak nebudou muset trávit celý den v mrazu venku,“ poznamenala Sulovská.

Před riziky, která s sebou mrazivé počasí přináší, varují také lékaři. Ohroženou skupinou jsou zejména lidé, jejichž organismus je oslaben. „Problémy můžou pociťovat například lidé trpící onemocněním dýchacích cest, cévního systému nebo nemocemi srdce. A samozřejmě také děti a staří lidé,“ varovala lékařka Renata Talandová.

Podle ní by se tito lidé neměli při extrémních mrazech zdržovat venku příliš dlouho. „Doporučuji vycházet jen v nejnutnějších případech a na krátkou dobu. Nízké teploty představují zátěž pro organismus a tito lidé by mohli mít například problémy s dýcháním,“ zdůraznila Talandová.

Snad jediným, komu mrazivé počasí nevadí, je divoká zvěř. Podle předsedy myslivecké rady Okresního mysliveckého spolku ve Vsetíně Jiřího Durmona, je letošní zima pro obyvatele valašských lesů prozatím dokonce ideální. „Zvěř je vůči nízkým teplotám velmi odolná, a pokud není tvrdá sněhová pokrývka a zvířata se dostanou k potravě, pak je zima nemůže ohrozit,“ řekl Durmon. Podle něj leží v lesích od patnácti do dvaceti centimetrů prašanu, se kterým si zvěř lehce poradí. „Přikrmovat je prozatím třeba jen volné ptactvo,“ dodal myslivec.