Do regionu se podle všeho vrátila chřipkové epidemie. „Zatím jsem jenom dost nachlazený. Vzal jsem si v práci dovolenou, koupil nějaké přírodní a chemické vitamíny a zkusím to vyležet bez nemocenské," řekl v jedné z meziříčských lékáren Daniel Kvasil.

Stejně se vyjádřil i další Meziříčan Lubomír Foltýn. „Dnes se marodit nevyplatí. Kvůli penězům i práci. Někteří šéfové se na vás, když onemocníte, dívají jako na nějakého zločince. K doktorovi většina lidí jde až v případě, že si už opravdu neví rady. A to může být někdy i pozdě," povzdechl si.

Jeho slova potvrdil vsetínský lékař Daniel Bělov. „Netvrdím, že s nachlazením a zvýšenou teplotou je potřeba hned běžet k lékaři. Je dobře ale ty dva tři dny zůstat doma. Až když domácí kurýrování nepomůže, pak je potřeba lékaře vyhledat," poradil.

Upozornil však, že u lidí, kteří mají nemocné srdce, u diabetiků a dalších pacientů trpících závažnějšími nemocemi je i v případě nachlazení nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc či radu.

Podle vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice ve Zlíně Hany Tkadlecové je lékaři v kraji zaznamenána druhá vlna chřipkové epidemie. Její vznik způsobil především virus chřipky typu B.

Hana Tkadlecová uvedla, že vtěchto dnech v celém Zlínském kraji stoná 1101 ze 100 tisíc obyvatel. Na Vsetínsku je na sto tisíc obyvatel nemocných 957 lidí. „Dramatický pokles nemocnosti se před třemi týdny zastavil. Naopak minulý týden jsme zaznamenali opětovný vzestup o sedm procent," uvedla vedoucí protiepidemického odboru.

Dvoufázový průběh epidemie chřipky není podle ní neobvyklý. „Chřipková onemocnění se vyskytují především v lokálních epidemiích, školních či pracovních kolektivech. Předpokládáme ale, že v následujících týdnech bude už nemocnost na akutní respirační onemocnění klesat," dodala Hana Tkadlecová.

Letošní chřipkové období bylo podle ní jedno z nejsilnějších za posledních osm let. „Počet závažných průběhů byl však nižší, než v předchozích epidemických sezonách," dodala.

Hygienici nyní evidují dva závažné průběhy chřipky. „V obou případech se jedná o muže ve věkové skupině třicet až čtyřicet let, kteří nebyli proti chřipce očkováni. V obou případech byla nutná z důvodu těžkého průběhu podpora dýchání," poznamenala Hana Tkadlecová.

Nejvíce nemocných bylo letos v kraji podle hygieniků na začátku února. Tehdy respirační choroby trápily 2300 ze 100 tisíc obyvatel. Loňskou sezonu hodnotí hygienici v kraji jako mírnou. Předloni ale evidovali dvě desítky závažných průběhů chřipky. Devět lidí zemřelo.