Počet vydaných stavebních povolení se stále zvyšuje. Městům dochází pozemky

Dlouhodobý nárůst žádostí o povolení ke stavbě zaznamenává například radnice ve Vsetíně. „Zatímco v roce 2006 vydal náš stavební úřad dvanáct set dvacet šest rozhodnutí, povolení a opatření, o rok později jich bylo o pět set více,“ spočítala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Spíše pak než nedostatek stavbychtivých lidí se na území města projevuje nedostatek pozemků, kde je možné nový dům vybudovat. „S ohledem na tento stav v současné době vzniká nový územní plán ve snaze co nejvíce ploch využít právě k umístěný nových staveb,“ prozradila Stejskalová.

Nárůst počtu žádostí o stavební povolení, i když jen mírný, pozorují také ve Valašském Meziříčí. „Budovat lze navíc nejen na základě stavebního povolení. Stačí i takzvaná ohláška,“ upozornil mluvčí meziříčského městského úřadu Josef Beneš. Co se například bytové výstavby týče, v posledním roce vydal tamní stavební úřad pro celý správní obvod Valašského Meziříčí sto dva povolení pro celkem sto pětačtyřicet bytů. „K tomu je třeba dále připočítat ještě čtrnáct přístaveb,“ doplnil Beneš.

Také ve Valašském Meziříčí není zásoba stavebních pozemků nevyčerpatelná. „Město jako takové je v podstatě naplněno. Výstavba se nyní rozptyluje do okrajových místních částí,“ potvrdil mluvčí radnice. Podle jeho slov město vlastní větší plochy vhodné k budování domů například v místní části Poličná. „V dalších částech jako je Hrachovec nebo Krhová jsou pak spíše soukromé pozemky ať už v rukách firem nebo jednotlivců,“ doplnil Beneš. U těchto však podle něj nejsou ještě zcela dořešeny inženýrské sítě ani přístupové komunikace.

Že by výše úroků z hypoték nějak výrazněji promlouvala do ochoty lidí investovat do stavby nových domů či oprav bytů, si nemyslí ani sami stavebníci. „Lidé, kteří opravdu chtějí stavět, většinou přistoupí na aktuální podmínky a začnou stavět,“ míní například majitel stavební a poradenské firmy Jaroslav Mořkovský z Valašského Meziříčí. Podle jeho názoru jsou však dnes spíše než rodinné domy v kurzu byty.

K tomu se přiklání také Vladimír Srba, jeden z majitelů vsetínské stavební firmy NST. „Zaměřujeme se vedle rodinných domů spíše na byty a bytová jádra a v této oblasti žádné snížení zájmu ze strany lidí nepozoruji. Jen letos jsme jich už udělali asi osm nebo devět,“ konstatoval Srba.