S dopravní situací ve Zlínském kraji jsme vás od rána informovali ZDE

Na řadě míst nejely autobusy, zpožďovaly se také vlaky. Ve Francově Lhotě a Lidečku starostové vyhlásili dokonce kalamitní stav. Horská služby vydala v některých oblastech Beskyd a Jeseníků varování před hřebenovými túrami.

Husté sněžení přidělávalo hned od rána starosti především motoristům. „Silnice I/35 v úseku Horní Bečva – Bumbálka je neprůjezdná pro nákladní vozidla, doporučujeme proto najít si náhradní trasu. Pro osobní auta platí na stejném úseku povinnost použití sněhových řetězů,“ zdůrazňoval hned ráno vsetínský policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Komplikovaná byla situace ve Valašském Meziříčí, části Hulince. Nad čerpací stanicí Shell zůstal stát kamion a zablokoval průjezd na Nový Jičín. Policisté úsek v obou směrech uzavřeli.

Neprůjezdná pro kamiony byla také Střelná na Hornolidečsku ve směru na hranice se Slovenskem. Bumbálku a Střelnou otevřeli policisté i pro nákladní dopravu až před polednem.

Jednatel Správy a údržby silnic (SÚS) Valašska Jaromír Kořistka uvedl, že silničáři zažili ve čtvrtek jeden z nejnáročnějších dní letošní sezony. Do terénu vyrazil doslova každý, kdo měl zdravé ruce a nohy. „Jezdilo patnáct sypačů, dvacet traktorů s radlicemi a dva šípové pluhy. Na silnicích se ale tvořily sněhové jazyky a závěje a stále sněžilo. Takže po půl hodině nebylo poznat, že bychom po cestě projeli,“ líčil Kořistka.

Problémy se sjízdností byly na tradičních místech. Na Bumbálce či cestou na Pindulu na Rožnovsku. Komunikace třetí třídy udržovaly pouze traktory, sypače se soustředily na hlavní tahy. Ke čtrnácté hodiny byly všechny silnice v regionu průjezdné. „V horských oblastech je ale tolik sněhu, že se kolem cest tvoří vysoké bariéry. Ty zužují samotnou silnici,“ upozornil Kořistka s tím, že v pátek pracovníci SÚS Valašska na nejhorší místa nasadí frézy.

Přívaly sněhu značně zkomplikovaly život lidem v nejedné valašské obci. Ve Francově Lhotě či Lidečku sáhli starostové i k vyhlášení kalamitního stavu. „Za jeden a půl dne nám tady napadlo sedmdesát centimetrů sněhu. Není to fatální stav, ale nejsme schopní všechny místní komunikace udržet bez problémů průjezdné ve stanovených termínech. Někde je to šest hodin, někde dvanáct,“ vysvětlil opatření starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

Podle jeho slov se uvedené týká zejména odlehlejších samot na pasekách, kde si ani sněhové frézy v potřebném čase často s bohatou nadílkou neporadí.

Stejné důvody vedly k vyhlášení takzvaného místního kalamitního stavu také starostku Francovy Lhoty Kateřinu Trochtovou. „V terénu máme veškerou dostupnou techniku, přesto nemáme všechny cesty průjezdné. Máme několik rodin, které jsou odříznuté od přístupu do obce,“ uvedla Trochtová. Podle ní se to týká odlehlých usedlostí přímo ve Lhotě či v místní části Pulčín.

S velkým zpožděním odjížděly z Francovy Lhoty také ranní autobusy. „Mnoho dětí proto ani nejelo do škol,“ netajila starostka. Největší problém je však podle ní s místem, kam nadbytečný sníh odvážet. „Už to není kam dávat. Nakladače odvážejí sníh na volné obecní pozemky, kde nám už ale vznikají hromady velikosti chalup,“ vylíčila Kateřina Trochtová.

Nad vyhlášením kalamity aktuálně uvažují také ve Střelné, kde zažívají nejhorší zimu za posledních sedm let. „Odklízíme sníh z místních komunikací, v terénu je veškerá naše i vypůjčená technika. Vítr ale odhrnuté cesty znovu zafouká. Pokud ale bude dál sněžit, budeme muset vyhlásit kalamitní stav,“ potvrdil ve čtvrtek odpoledne starosta Střelné Petr Kráčmar.

Velké problémy měly už od rána linkové autobusy. Lidé z řady menších valašských údolí se vůbec nedostali do práce, děti do škol. „Dinotice, Kychová, některé spoje na Hornolidečsku,“ vyjmenovával problémová místa ředitel osobní dopravy společnosti ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Autobusy se zde podle něj ráno vůbec nedostaly z točen. „Nemohli jsme dojet do Velké Lhoty u Meziříčí ani na Pustevny. Situace byla špatná po celý den,“ bilancoval v odpoledních hodinách Holubář.

Výrazná zpoždění nabraly kvůli rozmarům počasí také vlaky. Železničáře trápily zafoukané koleje a výhybky. „Největší problémy jsou na trati Hranice na Moravě – Střelná. Tady se soupravy zpožďují až o padesát minut,“ informovala už ráno mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Mezinárodní rychlík, který měl z Horní Lidče směrem na Prahu vyrážet před devátou ranní, si už ze Slovenska dovezl dokonce tříhodinové zpoždění.

Situace na železnici se podle Šubové se zlepšila až v odpoledních hodinách. „Větší zpoždění mají už jen dálkové spoje. Ostatní vlaky jezdily opožděné maximálně o deset minut,“ uvedla po patnácté hodině mluvčí drah.