Valašský frgál hodnotitele oslnil natolik, že mu udělili 4. místo mezi celkem 360 hodnocenými sladkostmi. První místo letos získal švédský čokoládový dezert kladdkaka, druhé polský tvarohový sernik a třetí ruský medovník.

Autoři portálu TasteAtlas, jež bývá považována za online bibli gurmánů s láskou pro tradiční krajovou kuchyni, ocenili na valašském frgálu pestrost jeho podob i jeho historickou hodnotu.

Na Valašsku se frgál připravuje podle ustáleného výrobního postupu zřejmě již několik století, ale první písemné zmínky o něm pocházejí až z roku 1826.

Jedná se o unikání pekařský výrobek, který nemá v okolních zemích obdoby. Od roku 2013 je také produktem s chráněným zeměpisným označením, které uděluje Evropská komise.

Slavný „nepodarek“

A čím je vlastně valašský fenomén tolik zajímavý? Původně se tak označoval takzvaný nepodarek, tedy nepovedený koláč, který hospodyně při pečení pokazila.

Později se toto už tradiční pečivo peklo naopak o významných svátcích, třeba na Vánoce nebo Velikonoce, ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i o nedělích.

Správný frgál váží zhruba 600 gramů a má jednodruhovou náplň. Protože však má spoustu podob, hned tak se neomrzí. Mezi lidmi, a to nejen na Valašsku, je velmi oblíbený.

V Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích vznikla dokonce profesionální výrobna frgálů. Pekařka Pavla Stoklasová jich se svými kolegyněmi upeče i stovku denně.

„V Resortu Valachy pečeme frgály se čtyřmi nejoblíbenějšími náplněmi – hruškovou, tvarohovou, makovou a povidlovou. Právě hruškové a tvarohové frgály patří mezi ty nejžádanější,“ říká Pavla Stoklasová.

Na náplň do koláče se však podle jejích slov dá využít téměř každé ovoce ze zahrady či ze sadu. Dodnes je někdo dělá třeba i z borůvek, ořechů nebo z mrkve. „Dokonce se v minulosti pekl i frgál bramborový nebo se zelím,“ připomíná pekařka z Resortu Valachy.

Tajemstvím úspěchu chutného frgálu jsou podle ní především kvalitní suroviny, na kterých se vyplatí nešetřit. „Pokud jde o tuk, naše prababičky používaly kachní sádlo. To už dnes jen tak neseženete, ale kvalitně ho nahradí i klasické máslo. Dále doporučuji hladkou mouku speciálku, a když máte možnost, tak domácí vajíčka a mléko,“ radí pekařka.

V Resortu Valachy frgály nejen pečou, ale také jejich výrobu učí ostatní. O kurzy pečení frgálů je velký zájem. A tak je tady (jako jediní v České republice) pořádají pravidelně. Trvají asi tři hodiny a konají se pravidelně po celý rok v hotelu Galik ve Velkých Karlovicích nebo ve Škole vaření ve zlínské Bistrotéce Valachy.

Zájemci si vlastní frgál vyrobí od začátku, od chystání těsta a náplně až po pečení. A kromě nové kuchařské dovednosti si s sebou domů odnesou i tuto sladkou valašskou pochoutku a certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského.

Recept na valašský frgál podle Resortu Valachy:

Doba přípravy: 160 minut + 60 min. kynutí těsta
Počet porcí: 4 koláče
Potřebujeme: 500 g hladké mouky, 2 žloutky, 250 ml mléka, 40 g droždí, 80 g moučkového cukru, sůl, 50 ml oleje, 125 g Hery (nebo tradiční sádlo s máslem), citronová kůra, 1 vejce na potírání, 100 ml mléka
Na náplně: drobenka na posyp, máslo, rum a mléko na pokapání

Příprava těsta:

1. V misce rozmícháme trošku mouky, cukru a droždí. Zalijeme malým množstvím ohřátého mléka (nesmí být horké) a necháme vzejít kvásek,
2. Mezitím dáme do mísy mouku, žloutky, sůl, zbytek cukru, citronovou kůru, Heru (o pokojové teplotě) a vlažné mléko. Přilijeme kvásek a vypracujeme vláčné těsto, které překryjeme utěrkou. Dáme ho na teplé místo vykynout, během kynutí jednou zlehka promícháme,
3. Vykynuté těsto rozdělíme na čtyři bochánky a položíme je na kruhový pečicí papír o průměru 32 cm. Bochánky rozválíme válečkem na kruhy o průměru 30 cm.

close Tradiční valašský frgál zabodoval na mezinárodní scéně. Podle hodnocení uznávaného gastro průvodce TasteAtlas je čtvrtým nejlepším koláčem světa. info Zdroj: Resort Valachy zoom_in Tradiční valašský frgál zabodoval na mezinárodní scéně. Podle hodnocení uznávaného gastro průvodce TasteAtlas je čtvrtým nejlepším koláčem světa.

Náplně (vždy na 4 celé koláče):

Hrušková: 900 g sušených hrušek, 500 g moučkového cukru, 100 ml rumu, 30 g skořice, 30 g badyánu, 50 g vanilkového cukru, 50 g strouhanky na zahuštění. Pro náplň se používají sušené hrušky, nikoli čerstvé (ty totiž obsahují příliš vysoké množství vody). Hrušky rozemeleme a všechny suroviny důkladně promícháme. Podle potřeby zahustíme strouhankou.

Tvarohová: 1 kg tvarohu, 4 žloutky, 240 g moučkového cukru, 140 g vanilkového cukru, 50 g vanilkového pudinku, 150 g rozinek, 100 ml rumu, 50 ml smetany, citronová kůra, muškátový květ. Rozinky předem namočíme do rumu. Následně všechny suroviny dobře promícháme. Podle potřeby rozředíme smetanou.

Povidlová: 700 g povidel, 50 ml rumu, 100 g vanilkového cukru, 160 g cukru moučka, 25 g strouhanky Povidla a další suroviny dobře promícháme v misce, na závěr vše zahustíme strouhankou.

Maková: 600 g mletého máku, 80 g povidel, 250 ml mléka, 40 g skořice, 50 g vanilkového cukru, 80 g mléka, 180 g cukru krupice, 1 dl rumu, 100 g mouky, 50 g másla Mléko s krupicovým cukrem přivedeme k varu, přidáme mletý mák a za stálého míchání krátce provaříme. Přitom hlídáme, aby se směs nepřipálila. Necháme vychladnout a mezitím si připravíme jíšku z másla a mouky. Do vychladlé náplně přimícháme jíšku a ostatní suroviny.

Drobenka:

100 g másla, 80 g moučkového cukru, 20 g vanilkového cukru, 5 ml rumu, 100 g hladké mouky, 100 g polohrubé mouky. Všechny suroviny ručně promícháme a následně prsty rozdrobíme na sypkou drobenku.

Dohotovení:

- Na každý koláč (240 g těsta) rozetřeme 400 g náplně
- Po obvodu necháme 1 cm okraje těsta volný. Ten potřeme rozšlehaným vejcem
- Koláč posypeme drobenkou
- Takto připravený jej necháme ještě chvíli kynout, pak pečeme v rozehřáté troubě při cca 200 °C (15–20 minut)
- Po upečení potřeme okraj ještě teplého frgálu mlékem. Na závěr rozehřejeme máslo, po odstavení k němu přidáme vanilkový cukr a rum, a touto směsí hojně pokapeme povrch frgálu.