Hygienici varují, že onemocnění je virového původu a šíří se velmi rychle. Ve vážných případech skončí pacient na „kapačkách“ v nemocnici.

Několik desítek pacientů s průjmovým onemocněním léčí vsetínská nemocnice od konce ledna na infekčním oddělení. Jedná se o epidemickou virovou gastroenteritidu, označovanou také jako zimní zvracení. „Nebezpečí spočívá v možnosti jejího explozivního šíření. Stáčí jen pár virových částic. Přenos je nejčastěji prostřednictvím kontaminovaných rukou nebo i potravin a vody,“ zhodnotila primářka infekčního onemocnění vsetínské nemocnice Marie Janečková. Opravila, že nejde o střevní chřipku. „Původce onemocnění nemá nic společného s virem chřipky,“ vysvětlila.

Aktuální stav možného epidemického ohrožení přiblížila vedoucí protiepidemického oddělení KHS ve Vsetíně Jana Hošková s tím, že zvýšený počet onemocnění hlásí i okolní bývalé okresy. „Výskyt kolem jara je obvyklý. Lidé by se neměli zdržovat v kolektivech. Postihuje hlavně malé, těhotné a staré lidi,“ uvedla.

Infekce je velmi snadno přenosná a šíří se především v dětských kolektivech, ale může způsobit také epidemie v zařízeních sociálních služeb a ve zdravotnických zařízeních. Ředitelé školských zařízení jsou proto na pozoru. „Doma máme dvě děti. V karanténě ale zatím nejsme,“ uvedla ředitelka rožnovské Mateřské školky 5. května.

Některé případy končí na kapačkách

Lidé by měli zůstat na lůžku a užívat malé porce vlažného čaje slazeného Glukopurem, při průjmu jsou vhodné iontové nápoje nebo Endiaron. Komplikované případy se neobejdou bez hospitalizace a podávání tekutin pacientovi nitrožilní infúzí. Onemocnění trvá většinou tři dny.

Zavřená je až do příštího pondělí ordinace dětské lékařky Miroslavy Kubové z Rožnova. Ji samotnou nemoc postihla, a proto raději zůstala doma.

Na Hornobečevsku mají ordinace plné pacientů s klasickou chřipkou. „Ne, průjmové onemocnění nyní u nikoho neléčím, ale nemohu vyloučit, že jej lidé nemají. Máme ale pacienty s bolestí břicha,“ řekla praktická lékařka z Horní Bečvy Zdislava Dospělová.