Cestovatel Andy Thackray pochází ze severu Anglie. Valašsko si zamiloval a stále se sem vrací

V létě dává přednost horskému kolu a turistice, v zimě jako náruživý lyžař vyráží na svahy. Andyho obvykle doprovází jeho kamarád Dave Dean a další přátelé, jejichž řady jsou stále početnější. Tentokrát dorazil v čele devítičlenné skupiny, z nichž většina byla v České republice vůbec poprvé. Andy Thackray je ženatý, na své cesty do různých koutů světa si vydělává jako stavitel.

Ve které části Anglie žijete?

Pocházíme ze severu, z regionu New Yorkshire Dales.

Jak dlouho jste se zdrželi v České republice?

Po příletu jsme jeden den strávili v Praze, pak jsme odjeli na Valašsko. Celkem to trvalo týden.

Přibližte váš program…

Nejprve jsme navštívili naše přátele v Huslenkách, tam jsme také byli zpočátku ubytovaní. Pak jsme se věnovali lyžování, poznávání zdejší kultury a pití výborného českého piva a valašské slivovice. Lyžovali jsme na Kohútce, navštívili Portáš, Spartak, další den jsme si dali pěší výlet z Pusteven na Radhošť. Tam jsme se ale poněkud zdrželi, takže od kaple Cyrila a Metoděje jsme se vraceli až za svitu hvězd. Zbytek našeho pobytu jsme strávili na Kasárnách.

Jaké zkušenosti si vy a vaši přátelé odvážíte? Jak na ně zdejší kraj zapůsobil?

Charakterizoval bych to slovy: pohostinnost, nádherné horské scenérie, pivo, slivovice, lyžování a myslivecký ples v Hovězí. Ten jsem s Davem poprvé navštívil už před dvěma lety, takže jsme jeho atmosféru chtěli přiblížit těm, kdo tu nyní s námi byli poprvé. Celkově, na rozdíl od Anglie, kde všechno neustále hlídají kamery, nám tento kraj připadá více svobodný. Rádi se sem vracíme.

Na plese jste mezi zdejšími dívkami, jako cizinci, budili pozornost. Co jim říkáte?

Jsou nádherné. Mnoho kamarádů z naší skupiny se teď chce rozvést a nastěhovat sem (smích).

Chválil jste také zdejší folklór. Jak vám zní třeba cimbál?

Tento nástroj je pro nás dost neobvyklý. Má opravdu krásný zvuk.

Chystáte se přijet znovu?

Pokud budeme pozvaní, sedáme na letadlo a letíme!

A na závěr, co byste vy doporučil Čechům, kteří se vydají k vám?

U nás existuje mnoho zajímavých historických míst, která by určitě stála za návštěvu. Jedním z nejznámějších je York Minster. Nedaleko místa, kde bydlím, se nacházejí starobylé zříceniny hradů a klášterů. Na své si přijdou i milovníci pěší turistiky, jízdy na horském kole, plachtění nebo horolezectví, výborné podmínky nabízejí parky Yorkshire Dales a Lake District, kde se nacházejí krásná jezera. V prvně jmenovaném jsou také známé jeskyně, já sám jsem se mnoho let věnoval jejich poznávání a fotografování. Velkým problémem je, že u nás nebývá sníh, takže lyžování je nemožné. Zejména v oblasti Lake District je ale možné lézt na ledových stěnách. Čechům bude jistě sympatické, že u nás máme spousty hospod, kde se čepuje tradiční pivo, většinou se ale jedná o tmavá piva.