S příchodem jara nastává čas na nominování „dřevěných pamětníků“.

„Na rozdíl od jiných soutěží a anket nehledáme nejstarší, nejvyšší nebo nejkrásnější strom,“ zmínila Hana Rambousková z pořádající Nadace Partnerství.

Staré dřeviny mají zvláštní kouzlo

Stromem roku se může stát vzrostlá dřevina se zajímavou historií nebo silným příběhem. Ty, které dokáží stmelit žáky ve škole, sousedy nebo celou obec.

„Staré stromy mají své tajuplné kouzlo. Chceme, aby je veřejnost poodkryla alespoň skrze fotografie a příběhy soutěžících stromů,“ dodala Rambousková.

Do jedenáctého ročníku celostátní ankety může svůj návrh přihodit každý. Jednotlivci, rodiny, mateřské a základní školy i celé obce. Zájemci mohou navrhnout i kandidáty na ocenění Strom hrdina. To se dostane stromům ohroženým necitlivými lidskými zásahy, stavební činností nebo vandalismem.

Návrhy na zmíněné tituly by měly obsahovat základní informace o stromu, jako je druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita a GPS souřadnice, jeho příběh a fotografii či obrázek. Porota z nominací zaslaných nejpozději do čtvrtého května vybere dvanáct finalistů, o vítězi rozhodne veřejnost. Své kandidáty mohou zájemci posílat na na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mail strom.zivota@nap.cz

V minulých letech se na prvních místech neobjevil ani jeden strom z Valašska. Přesto se i ve vsetínském okresu nachází hned několik vhodných kandidátů.

Ocenění by si zasloužila například Kobzova Lípa ve Francově Lhotě. Je stará tři sta až čtyři sta let a váže se k ní spousta pověstí. Dutého kmene stromu údajně využili místní obyvatelé při skrývání se při nájezdech uherských povstalců kuruců.

Zajímavými památnými stromy jsou rovněž lípy na Vařákových pasekách v Lačnově. Jedná se o lípu Růženy Šopové a lípu Karla Vařáka.

Zmíněné stromy připomínají tragédii, která se na Vařákových pasekách odehrála na konci druhé světové války. Místní obyvatelé byli zatčeni a někteří z nich za pomoc partyzánům gestapo zavraždilo.

Místo nejstaršího osídlení Valašského Meziříčí připomínají lípy na kopci Helštýn. Lidé jej obývají již v pátém století před naším letopočtem.

Mohutný buk roste ve Velkých Karlovicích v místě, kterému se říká Bařinka. Unikátní strom, jehož stáří se odhaduje na tři sta padesát let, přečkal nápory vichřice a také vandalů. Ti si v útrobách stromu rozdělali oheň a buk tak téměř zničili.

Pro strom s nejzajímavějším příběhem můžete hlasovat na stránkách valasskydenik.cz. Dřevěný unikát s nejvyšším počtem hlasů se stane favoritem Valašského deníku, kterého budeme podporovat i v celostátním klání o strom roku.

Hlasovat v anketě můžete do 30. dubna 2012