„Byl jsem překvapený, když jsem u lesní cesty uviděl tak obrovského praváka,“ pochlubil se výstavním úlovkem Luboš Dupkala ze Žiliny, kterému na Valašsku končí dovolená.

Odborníci se shodují, že právě Valašsko má pro houbaření solidní podmínky i za nynějšího relativně suchého počasí. A to díky členitému terénu se spoustou vlhkých a stinných míst.

„Výskyt hub je v těchto dnech spíše lokální. Jsou ale místa, kde skutečně rostou,“ potvrdil vsetínský mykolog Josef Hrnčiřík.

Stejně jako jedlým houbám se ale daří i těm jedovatým. „Obecně je třeba dávat velký pozor na záměnu u takzvaných dvojníků. Příkladem může být hřib masák a muchomůrka tygrovaná. Nezkušení houbaři mohou zaměnit také některé druhy holubinek za velmi nebezpečnou muchomůrku zelenou,“ upozornil Hrnčiřík. Mrzí ho, že mnozí lidé se stále nenaučili respektovat přírodu, takovou, jaká je.

„Stále nacházím rozkopané houby, ať už jedovaté nebo jedlé. Je třeba si uvědomit, že i pro člověka jedovaté houby mají v lese své místo. Mnohé z nich mají také léčivé vlastnosti,“ svěřil se Josef Hrnčiřík, který se houbami vážně zabývá už čtyřicet let.

Letní invaze turistů do hor má i další odvrácenou stranu. Trpí jí nejen flora, ale i volně žijící zvěř. Podle myslivců je nejcitlivější období kladení mláďat, a pak období říje.

Například září patří králům našich lesů jelenům. Zajímavostí je, že zvěř se na stálých říjištích shromažďuje už po desetiletí a právě z těchto tradičních míst ji lidé vytlačují.

„Na jedné straně chápeme, že lidé chtějí relaxovat v přírodě. Zvěř však bývá přílišným pohybem turistů a hlukem vystresovaná a od toho se odvíjejí různé dietetické a posléze zdravotní problémy,“ uvedl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Vsetín Jan Janoušek.

Připustil, že mnohem větších škod než houbaři, se však dopouštějí motorkáři, kteří svými hlučnými terénními stroji ohrožují nejen zvěř, ale i samotné návštěvníky hor.

Odborníci nicméně předpovídají, že už tento prázdninový víkend bude v lesích klidnější. Řada lidí má dovolenou za sebou, a tak další příval houbařů očekávají až v druhé polovině září.

„To čekáme začátek hlavní podzimní vlny. Houby pak hojně rostou až do prvních mrazů, některé dokonce až po prvních mrazících,“ poznamenal Josef Hrnčiřík.