„Nás, stejně jako ostatní starosty oslovil úřad vlády, abychom brožuru umístili na viditelné místo,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Podle informací pracovníků městského úřadu se lidé omožnou výstavbu radaru na našem území zajímají. „Těch několik kusů, které jsme tady měli, zmizelo. Zůstala jen jedna, ta je pouze knahlédnutí,“ potvrdil Miroslav Mikulenčák zpodatelny Městskéhoúřadu.

Obrožuru, pod níž se podepsal vládní koordinátor voblasti protiraketové obrany Tomáš Klvaňa, naopak nejeví zájem obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm. „Zatím se nikdo neptal, pokud by ale občané měli zájem, poskytneme jim kontakt na úřad vlády, který jim materiál doručí,“ informoval Jan Winkler zodboru vojenské správy a krizového řízení. Propagační materiál dosud nedorazil do Valašského Meziříčí. „Takovou brožuru zatím na radnici nemáme,“ potvrdil mluvčí tamního městského úřadu JosefBeneš.

Počet odpůrců radaru podle posledního průzkumu celostátně vyskočil až na sedmdesát procent a trend potvrzují ioslovení obyvatelé Valašska. „Tomu, co vydává nějaká reklamní agentura, nevěřím. Klvaňa pracoval pro tabákovou firmu, dnes na zakázku propaguje radar. Nedivil bych se, kdyby zítra dělal reklamu třeba drogám,“ svěřil se Petr Tlašek zHuslenek. Onutnosti výstavby radaru není přesvědčen ani pamětník Jaroslav Juráň zPrlova. „Propagační kampaň vlády mě naprosto nepřesvědčila. Jsem proti tomu, aby na našem území stála cizí základna,“ uvedl. Snahu dostat do Česka vojenské zařízení takového významu vnímá jako nebezpečný krok a přípravu na další konflikt. „Války jsem si užil dost, nechci, aby se naše území vbudoucnosti opět stalo bojištěm,“ dodalJuráň.

Propagační materiál jako neobjektivní a kontroverzní odmítá občanská iniciativa Ne základnám. „Obsah brožury je značně tendenční a předkládá celou řadu nepřesností a polopravd,“ komentoval mluvčí iniciativy Jan Tamáš. „Je to součást vládní přesvědčovací kampaně, která stála daňové poplatníky patnáct milionů korun,“ zhodnotil publikaci.