Vyplývá to z vyjádření její předsedkyně Zdenky Handlířové. „V současné době máme v naší evidenci sto sedm stomatologů,“ spočítala Handlířová.

Ne všichni přitom provozují praxi a přijímají k ošetření pacienty. „Do uvedeného počtu jsou totiž zahrnuti i lékaři, kteří už jsou v důchodu nebo zubařky, které jsou v tuto chvíli na mateřské dovolené,“ poznamenala předsedkyně komory.

Také mezi ordinujícími zubaři jsou takoví, kteří stále ošetřují pacienty ačkoliv už mají nárok na odchod do důchodu.

„Takových kolegů máme v současnosti dvacet. Nedokážu si představit co bychom dělali, kdyby do důchodu skutečně všichni odešli,“ poznamenala Handlířová.

Evidence Oblastní stomatologické komory je přitom pro nové zájemce z řad začínajících zubařů stále otevřena. „Členem se stejně musí stát každý mladý lékař, který chce žačít provozovat vlastní zubařskou praxi,“ zdůraznila Handlířová.

Podle ní neexistuje žádná jiná možnost. „Potíž je v tom, že mladých stomatologů je na Valašsku velmi málo,“ povzdechla si předsedkyně komory.

Přesné číslo, kolik zubařů by v regionu mělo být, prozatím stanoveno není. Existuje ale limit, který říká kolik pacientů může mít maximálně na starosti jeden stomatolog.

Podle něj by neměl jejich počet přesáhnout tisíc šest set. „Uvedený limit ovšem v současné době překračují všichni moji kolegové. Je nás zkrátka moc málo,“ podotkla Handlířová.