„Krajská hygienická stanice kontroluje stav vody v nádržích určených ke koupání každých čtrnáct dnů. Vzorky odebíráme v pondělí a výsledky jsou známé ve čtvrtek odpoledne,“ říká Vendula Ševčíková z krajské hygieny.

Z posledních údajů z konce měsíce června na tom na Valašsku byly nejlépe vodní nádrž na Horní Bečvě a Balaton v Novém Hrozenkově.

Přírodní koupaliště Na Stanoch v Novém Hrozenkově, kterému nikdo neřekne jinak než Balaton, případně Kačák, je umělé jezero o rozloze 9,5 hektaru. Nabízí travnaté i písečné pláže, hřiště na plážový volejbal, nezbytné hygienické a sociální zázemí, parkování i bohaté možnosti občerstvení.

Během veder vyráží na přírodní koupaliště Balaton u Nového Hrozenkova stovky lidí. Archivní foto.Během veder vyráží na přírodní koupaliště Balaton u Nového Hrozenkova stovky lidí. Archivní foto.Zdroj: Deník/Martin Mrlina

Podél Balatonu vede také Cyklostezka Bečva. Takže koupaliště je ideálním místem pro osvěžení během cykloturistiky. Tuto sobotu u jezera proběhne taneční festival Balaton Open Air, takže jeho návštěvníci budou mít skvělou příležitost se po tanečním maratonu osvěžit.

V srdci Beskyd v Horní Bečvě je vodní nádrž s travnatými plážemi a pozvolným písčitým vstupem do vody. Výborné místo na koupání pro rodiny, které se mohou ubytovat v nedalekém kempu. Děti budou dovádět ve vodě a tatínci mohou využít čas k rybaření. Plocha nádrže je 10 hektarů, maximální hloubka dosahuje sedm metrů.

U Valašského moře na vás dýchne retro

Vodní nádrž, které se říká Valašské moře, je přehrada Bystřička u stejnojmenné obce nedaleko Valašského Meziříčí. Zná ji každý nebo skoro každý Valach. Přehradě leží v hornaté části Vsetínských vrchů asi 12 kilometrů od Vsetína. Voda je podle hygieny vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Při měření na konci června bylo zvýšené množství "chlorofylu a", který může způsobit problémy citlivějším osobám nebo dětem. Po koupání je tedy vhodné se osprchovat pitnou vodu.

Přehrada Bystřička na Vsetínsku, červenec 2023:

Zdroj: Iva Nedavašková

Na místě na návštěvníka dýchne retro atmosféra, kterou umocňuje bufet U Vodníka na písčitém břehu. Z reprobeden zní country muzika, každý zná každého a jedenáctku pivo vám tu natočí za padesát korun. V místě si můžete půjčit loďku za 200 korun na hodinu a kochat se pohledem na okolní přírodu z vodní hladiny.

Nedaleko hráze u Delikates bufetu má svoji základu půjčovna paddleboardů, které si v posledních letech získaly velkou oblibu. A zdejší klidná hladina přímo vybízí tento sport vyzkoušet. Zapůjčení setu paddleboardu s pádlem i vestou vás bude stát 300 korun na dvě hodiny. Nafukovací kanoe je o padesát korun dražší.

Biotop v Prostřední Bečvě byl v úterý uzavřen

Biotop nacházející se na pravém břehu Rožnovské Bečvy naproti parkovišti u obecního úřadu v Prostřední Bečvě funguje od roku 2015. Momentálně je nepřístupný. Voda v koupacím biotopu je upravována biologickým způsobem čištění pomocí fleecových filtrů a filtrační laguny s vodními rostlinami.

„Z důvodu významného překročení limitních hodnot mikrobiologických ukazatelů a laboratornímu potvrzení mikrobiologického znečištění vody ke koupání je koupaliště od 11. července uzavřeno pro veřejnost. A to do doby pominutí důvodu pro jeho uzavření,“ informuje krajská hygiena.

Z Bělovodských rybníků si odnesete svědivou vyrážku

Obec Lukov v minulých dnech vydala doporučení nekoupat se na Horním a Dolním rybníce. „V červnu využilo několik občanů Lukova příležitost ke koupání v těchto rybnících. Po koupání mají potvrzenou cerkáriovou dermatitidu vyvolanou parazitem, který se běžně vyskytuje u ptáků a může se s ním nakazit i člověk. U něj se jedná o silně svědivou vyrážku,“ stojí na stránkách obce.

Jak cerkáriovou dermatidu poznat? Nemoc se projevuje jako vyrážka s růžovými asi dva milimetry velkými pupínky. Ty se objeví běžně do druhého dne po infekci a následně po dvou až třech týdnech mizí. Klasickým projevem je nepříjemné svědění způsobující v některých případech i nespavost. Citlivější jedinci mohou dostat horečku nebo se u nich objeví zduření uzlin.

Jak ji léčit? V lékárnách vám při těchto potížích nabídnou léky antihistaminika. „Může to být psilo balsám, fenistil nebo se silné svědění dá tlumit systémovým antihistaminikem – tedy užít třeba tabletu antialergika,“ říká magistra Lucie Řeháková.

Koupání patří bezesporu k nejatraktivnějším aktivitám využití volného času člověka. Koupání ve volné přírodě nabízí příjemnou rekreaci, relaxaci a sportovní vyžití. Není ale na škodu se před návštěvou některé z vodních ploch ve Zlínském kraji informovat, jaká je tady aktuální kvalita vody. Krajská hygienická stanice ji pravidelně sleduje. Jak si jednotlivé lokality napříč krajem stojí, se podívejte ZDE.