Unikátní areál vznikl v posledních letech například ve Vsetínských vrších, kde milovníci běžek mohou využít zhruba dvou set kilometrů tratí. O jejich úpravu se pravidelně stará pět rolb.

Známá je trasa ze Vsetína na Dušnou a odtud na horskou chatu Vsacký Cáb. Běžkaři se mohou vydat také ve stopě vedoucí z Ptáčnice na Vsackou Tanečnici a Soláň, dále ze Soláně na Bumbálku, z Bumbálky k hotelu Horal ve Velkých Karlovicích.

Svou rolbu mají dva roky také ve Valašské Bystřici. „Využili jsme příležitosti, zpracovali projekt a podali žádost o dotaci. Rolba stála přibližně dva miliony korun,“ přiblížil před časem starosta Valašské Bystřice Miroslav Martinek.

Díky tomuto stroji mohou běžkaři využívat třeba trať z Valašské Bystřice na Búřov, Ptáčnici a Vsacký Cáb nebo ze Santova na Ptáčnici a opět Vsacký Cáb. „Tím, že jsou všechny tyto trasy napojeny na stávající okruhy kolem Cábu, vznikl běžkařský areál, který nemá na Valašsku obdoby,“ řekl Igor Levč z chaty Vsacký Cáb. Podle jeho slov tím mají milovníci bílé stopy možnost využít mnoha variant běžeckých okruhů.

Vyzkoušet mohou třeba běžecký okruh z Cábu na Tanečnici, odtud na Hážovské díly, do Bystřice, k vleku Búřov, na Ptáčnici a zpět na Cáb.

O kvalitu údržby tratí se starají města a obce od Vsetína až po Velké Karlovice a také Bystřička, společně sdruženi do mikroregionu Valašsko – Horní Vsacko.

Kromě areálu v okolí Cábu a Bystřice navíc stále fungují tradiční běžecké tratě ve Velkých Karlovicích, z Kasáren na Kohútku či běžecké okruhy na Pustevnách. Na běžky se dá vyrazit také na Rožnovsku a v okolí Valašského Meziříčí i Vsetína.

Některé lyžařské vleky pojedou i o Vánocích

Valašsko – Vášniví lyžaři a snowboardisté mohou i o svátcích využít některého z valašských lyžařských areálů.

Přímo na Štědrý den budou v provozu například sjezdovky Razula nebo Horal. „Lyžovat budeme ve zkráceném čase od devíti do třinácti hodin,“ uvedl šéf Ski areálu Razula Leo Bača. Na první svátek vánoční se pak znovu otevřou i vleky Galik a Lanterna. „Otevřeno budeme mít i na Silvestra, a to v obvyklé době od devíti do šestnácti hodin,“ dodal Bača.

Vánoční svátky ve znamení lyžovačky budou i ve Valašské Bystřici. „Na Štědrý den pojedeme normálně od devíti do šestnácti. Další dva dny se bude lyžovat také v obvyklém provozu,“ uvedl Tomáš Wolf z lyžařského areálu Búřov.

Na Štědrý den čeká pauza sjezdovku v Karolince. Uzavřen bude celý skiareál Karolinka včetně restaurace U Vleku. Přes týden nepojedou vleky Soláň-sedlo a Soláň-vrchol. Všechny tři areály se naplno rozjedou pětadvacátého prosince.

Každodenní lyžování si pak mohou zájemci užít na lyžařských vlecích ve Vsetíně. „Pojedeme pořád. Vleky budou otevřené od devíti ráno do devíti večer. Výjimkou bude Štědrý den, kdy se bude lyžovat jen do tří nebo čtyř hodin odpoledne,“ uvedla Elena Kotrlová z Lyžařských vleků Jasenka.

Na vánoční provoz najede i lyžařský vlek v Huslenkách-Černém. Středeční a čtvrteční lyžování si mohou zájemci užít od pěti do osmi večer. O Štědrém dnu a prvním svátku vánočním vlek nepojede. Svahy mohou lyžaři zaplnit zase až od neděle. Při příznivém počasí mohou kompletní servis využívat běžkaři. Například ve Velkých Karlovicích je čeká několik kilometrů upravených tras. „Přímo v Karlovicích jsme upravili dvacet kilometrů běžeckých tras,“ pozval starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík. Upravené jsou také běžecké trasy v okolí Vsackého Cábu. (ivb)