Ve třech největších městech Valašska – Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm bude místní koeficient pro letošní rok na hodnotě 2. Například ve Velkých Karlovicích nebo Prostřední Bečvě zůstane na hodnotě 1.

Finanční úřady vám výši daně pošlou

Pokud jde o změny sazeb či místních koeficientů obcí, finanční úřady samy stanoví novou výši daně, kterou na konci dubna či v průběhu května sdělí poplatníkovi.

„Stejně tak při stanovení daně zohledníme řadu dalších změn, které novela přinesla,“ ujišťuje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Nemocnice ve Valašském Meziříčí, zajišťující péči až 85 tisícům lidí, chystá nový urgent za 100 milionů; leden 2024
Nemocnice v Meziříčí chystá nový urgent. Zvětší se ambulance, přibydou lůžka

Přesto podle ní zhruba 100 tisíc poplatníků bude muset podat do konce ledna daňové přiznání.

„Zpozornět by měli zejména majitelé garáží, pozemků nebo rekreačních staveb, protože nově se bude zdanění řídit podle údajů v katastru nemovitostí a nikoliv podle skutečného účelu používání,“ upozorňuje Simona Hornochová.

Termín pro podání přiznání je 31. ledna a pro zaplacení daně 31. května.

Nejste si jistí novou výší daně? Informujte se přímo na finančním úřadě

Finanční správa nabízí pomoc při podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Od začátku ledna ve všech krajích a v 52 městech spustila specializované telefonní linky, na kterých se lidé mohou poradit s odborníkem na daň. Poslední dva lednové týdny budou prodlouženy úřední hodiny na všech finančních úřadech.

„V průběhu celého ledna budeme připraveni radit na specializovaných telefonních linkách a na pracovištích finančních úřadů napříč Českou republikou prodloužíme úřední hodiny. Naši odborníci vyrazí na stovky výjezdů, aby pomohli občanům s jejich daňovým přiznáním,“ sdělila generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.

Fotovoltaická elektrárna ve Vsetíně - Bobrkách. Ilustrační foto.
Vsetín založí energetické společenství. Připojit se mohou výrobci i spotřebitelé

Pracovníci na telefonních linkách (pro Vsetínsko 571 495 411, pro Valašské Meziříčí 571 495 184) jsou k dispozici od pondělí do čtvrtka od 8 do 17 hodin, v pátek do 14 hodin.

Na přelomu ledna a února (22. ledna – 2. února) budou také prodlouženy úřední hodiny od pondělí do čtvrtka 8 do 17 hodin, v pátek do 14 hodin na všech územních pracovištích.

Spočítat daň není tak jednoduché

Pokud byste si daň z nemovitosti rádi spočítali sami, máme pro vás pod článkem malý návod. Výpočet je poměrně složitý a bere v úvahu několik koeficientů, kterými je třeba násobit.

Zásadní je samozřejmě rozloha nemovitosti, ale počítat se musí i s koeficientem zohledňujícím velkost obce, inflačním koeficientem, koeficientem určeným obcí a koeficientem, který bere v úvahu, zda k nemovitosti náleží i podíl na pozemku.

Tříkrálová sbírka 2024. Ilustrační foto.
Tříkrálová sbírka vynesla na Rožnovsku a Meziříčsku více než 3,3 milionu korun

Koeficient v případě budovy obytného typu, mezi které se řadí rodinný dům, bytový dům nebo obytná část zemědělské usedlosti, stoupl za metr čtvereční ze 2 korun na 3,50. Obce si mohou stanovit místní koeficient v rozmezí od 1 do 5.

Obecní koeficient je závislý na počtu obyvatel do 1000 obyvatel je 1, do 6000 je 1,4, do 10 000 je 1,6, do 25 000 je 2, do 50 000 je 2,5. Nad 50 000 obyvatel a také ve všech statutárních městech, dále rovněž ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech 3,5. V Praze je koeficient 4,5.

Jak vypočítat daň z bytu

Základem daně je výměra podlahové plochy v m2 podle stavu k 1. lednu.
• Výměra se vynásobí koeficientem 1,22, je-li součástí jednotky pozemek přesahující zastavenou plochu nebo je-li jednotkou užíván pozemek ve vlastnictví všech vlastníků jednotek v domě.
• Daňová sazba pro byt jsou 3,50 Kč/m2.
• To se vynásobí koeficientem podle počtu obyvatel - obecní koeficient
• Výsledek se následně vynásobí místním koeficientem, které se obce určují samy. Obce ho mohu zvyšovat ze základní úrovně až na hodnotu 5. Ty se mohou lišit i podle lokality v jednotlivých městech nebo obcích. Místní koeficient lze nejlépe zjistit přímo na příslušných úřadech.
• V zákoně nově přibyl také inflační koeficient, který však pro rok 2024 činí 1,0.

Obecní koeficienty:

• do 1000 obyvatel - 1
• od 1000 do 6000 obyvatel - 1,4
• od 6000 do 10 000 obyvatel - 1,6
• od 10 000 do 25 000 - 2
• od 25 000 do 50 000 obyvatel - 2,5
• nad 50 000 a ve Františkových Lázních, Mariánských Lázních, Luhačovicích a Poděbradech - 3
• v Praze - 4,5 

Příklady místních koeficientů některých obcích na Valašsku:

• Vsetín – 2
• Valašské Meziříčí – 2
• Rožnov pod Radhoštěm – 2
• Prostřední Bečva – 1
• Velké Karlovice - 1 

Příklad, jak si vypočítat daň z nemovitosti ve Vsetíně

  1. Modelový příklad: byt 80 m2 v bytovém domě 
  2. Základ daně: 80 x 1,22 = 97,6 zaokrouhleno na 98 m2
  3. Sazba daně: 3,50 Kč/m2 x obecní koeficient 2,5 = 8,75 Kč
  4. Daň: 98 x 8,75 = 857,50 zaokrouhleno na 858 Kč
  5. Zohlednění místního koeficientu stanoveného městem: 858 Kč x 2 = 1716 Kč
  6. Inflační koeficient je pro rok 2024 stanoven na 1,0 výslednou daň už tedy neovlivní
  7. Předpokládaná daň z nemovitosti – 1716 Kč

Ve Vsetíně i Meziříčí zvýšili koeficient obchodním řetězcům

Zastupitelé ve Vsetíně i Valašském Meziříčí se rozhodli zvýšit od ledna 2024 místní koeficient na nejvyšší možnou hodnotu 5 pro území, kde se nacházejí obchodní řetězce.

„Přijíždějí do nich nakupovat zákazníci z celého regionu, a to v těchto lokalitách zvyšuje dopravní zátěž a také náklady města s tím související,“ vysvětlil v minulosti krok starosta Jiří Čunek.

Vizuální smog. Reklamní poutače. Ilustrační foto.
Reklamním poutačům odzvonilo. Valmez vyhlásil boj vizuálnímu smogu

Stejné důvody pro navýšení uvedl i starosta sousedního Valašského Meziříčí. „Považuji za zcela legitimní využít všech zákonných možností a navýšit jim daň z nemovitosti, která je příjmem města, na maximum,“ sdělil Stržínek. Pro Meziříčí to bude znamenat každoročně čtyři až pět milionů korun do rozpočtu navíc.

Přiznání k dani z nemovitostí, které je nutné podat do konce 31. ledna, se podle odhadu Finanční správy týká jen asi sta tisíce lidí. Přiznání budou muset podat například ti, kteří si v minulém roce pořídili nemovitost, nebo mají v katastru nemovitostí zapsanou nemovitost jako garáž, ale dosud ji přiznávali třeba jako příslušenství k rodinnému domu. Ostatním jejich výši vypočítá finanční úřad a složenky s částkou, kterou budou muset zaplatit, dostanou do schránky přibližně v dubnu. Daň pak budou muset zaplatit do 31. května.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Noemova archa na Pustevnách. Na ledové sochy použili řezbáři přes 40 tun ledu

Zdroj: Dominik Pohludka