První setkání se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna od 17 hodin na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, druhé o dva týdny později 25. ledna ve stejném čase na zámku ve Vsetíně.

Muzeum regionu Valašsko má díky státní akreditaci „pod palcem“ veškeré archeologické výzkumy na většině území okresu Vsetína a v posledních letech zaznamenalo na tomto poli řadu zajímavých nálezů. Loňský rok byl pak vůbec tím nejúspěšnějším v historii.

Diskuzí o aktuální situaci na Blízkém Východě a otevřením výstavy začal v neděli 20. února 2022 ve Valašském Meziříčí 18. ročník festivalu Chaverut - Přátelství věnovaný Izraeli. Na snímku velvyslankyně Státu Izrael v ČR Anna Azari a senátor Pavel Fischer
Čtveřice osobností převezme v pondělí ocenění od meziříčské radnice

„Hned v jeho úvodu došlo k objevu pokladu se stříbrnými mincemi u obce Loučka a velmi zajímavé výsledky nabídl i archeologický průzkum farního kostela ve Valašském Meziříčí,“ připomněl Jiří Koňařík z Muzea regionu Valašsko.

Nejzásadnější objev ale přinesla rekonstrukce meziříčského náměstí, při které tým archeologa Samuela Španihela odkryl části domu a kusy vybavení z konce 13. až poloviny 14. století.

„Nalezené situace a artefakty představují neocenitelný zdroj vědomostí. Jejich zásluhou jsme získali množství nových informací o raném formování města. Dosavadní písemné prameny vtahující se k nejstaršímu období Valašského Meziříčí totiž byly dosud hodně skoupé,“ vysvětlil Samuel Španihel.