Značené trasy v délkách deset až třicet kilometrů, maraton, mapky, razítka či pamětní listy připravili organizátoři týdne turistiky pro všechny zúčastněné. Těch je tento rok nahlášeno dvě stě devadesát devět, což je pro pořadatele potěšující. „Každý rok k nám jezdí zhruba dvě stě sedmdesát až tři sta turistů. Máme víceméně stálé účastníky, ale letos, což je zajímavé, tvoří asi pětinu ze všech přihlášených nové tváře,“ vysvětlil jeden z organizátorů akce Bohumil Kupka.
Turisté na Mezinárodní týden turistiky přijíždějí ze všech koutů České republiky, ale také ze zahraničí. „Jezdí k nám lidé z celé Evropy. Letos měla nejdelší cestu turistka z Holandska, další přijeli z Německa, Slovenska či Polska,“ doplnil Kupka.

Sami účastníci si týden turistiky na Valašsku pochvalují. „Jsem tady už po páté a vždycky se mi tu moc líbí. Vychází nám počasí, je zde krásná krajina a žijí tady dobří lidé,“ popsala své dojmy Jana Havlíčková z Kraslic.

Organizované skupinky turistů, z nich největší, a to šestnáctičlenná přijela ze Sokolova, chodí hlavně valašskou přírodou, ale podívaly se už i na Slovensko nebo na jižní Moravu. „V úterý jsme byli na Malé Fatře. Tam se nám velmi líbilo,“ uvedla Jana Havlíčková.

Celý aktivně strávený týden završí páteční večírek k ukončení Mezinárodního týdne turistiky na Valašsku a také předání pamětních listů a medailí.

Jiřina Jelínková