Zavítají sem účastníci mezinárodní prestižní soutěže Moravia Rallye pořádané členy Veteran Car Clubu Ostrava, která se koná od čtvrtka do soboty. „Letošní ročník navazuje na tradici této soutěže, započatou v roce 1990," připomněla mluvčí rožnovského skanzenu Petra Zbranková.

Závod se následně podařilo zorganizovat v letech 1999, 2000, 2005, 2007, 2009 a 2011 a zúčastnily se jej posádky z Anglie, Francie, Skotska, Německa, Švédska, Rakouska, Dánska, Lotyšska či Slovenska.

Letošní 8. ročník je situován do Beskyd. „Soutěžní posádky z Polska, Německa, Slovenska, Lucemburska a České republiky absolvují mimo horské etapy také zajímavý doprovodný program v městech a vesnicích v podhůří Beskyd," uvedla Pavla Švancerová z organizačního týmu Moravia Rallye.

Připomněla, že soutěž je vyhrazena přibližně pro pět desítek vybraných osobních automobilů vyrobených do roku 1975 a délka celé trasy měří zhruba 400 kilometrů. Rallye je rozdělena do tří jednodenních etap. Během každé plní posádky úkoly zaměřené nejen na řidičskou zručnost, ale i na historii automobilismu.

„Vítěze jednotlivých kategorií a celkového vítěze soutěže odměníme cenami," prozradila Pavla Švancerová.

Jádrem soutěže je horský hotel Soláň, kde jednotlivé etapy startují a mají rovněž svůj cíl. Ve čtvrtek dopoledne mezi devátou a jedenáctou hodinou zavítají účastníci do rožnovského skanzenu.

Před polednem se přesunou ještě do Valašské Bystřice či Valašského Meziříčí. Velká část programu Moravia Rallye se pak bude odehrávat na severní Moravě.