Při jeho suplice se společně s huňáčem, cikánkami, vodníkem, jeptiškou, tajemným katem, řezníkem a muzikanty baví i další obyvatelé Kladerub, u jejichž dveří rozverný masopustní průvod v sobotu zazvonil.

Maškary to berou z horního konce a projdou celou dědinou. Kdo otevře, tomu zahrají a pozvou ho na večerní šibřinkovou zábavu s pochováním basy v obecním sále. Za odměnu dostávají pohoštění, štamprli na zahřátí, občas i láhev do stařičkého dětského kočáru.

„Těším se na ně každý rok. Letos si trochu přivstali. Tak brzy jsem je nečekala,“ přiznává sedmasedmdesátiletá Ludmila Hermannová a nabízí hostům věnečky a slivovici. A s radostí vzpomíná, jak ji masopustní chasa brávala do kola. „Zatančila jsem si s medvědem ještě v sedmdesáti,“ chlubí se žena.

Nové prostory si během slavnostního otevření prohlédli hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, jeho statutární náměstek Jiří Sukop, starosta Vsetína Jiří Růžička a další hosté.
Budova záchranky ve Vsetíně byla zateplena a rozšířena

Homer Simpson letos chyběl

Po revoluci se masopustní tradice, započatá místními ochotníky, z Kladerub vytratila. Dobrovolní hasiči ji obnovili před dvaceti lety. Část kostýmů si vyrobili svépomocí, zbytek nakoupili.

„Nejstarší je medvěd, kterého ušily zdejší ženy. Dříve šel v průvodu třeba Homer Simpson, letos jsme se ale vrátili k typickým maskám,“ vypráví starosta hasičů Michal Sváček.

Veselo nebylo o víkendu jenom v Kladerubech. Masopustem či končinami žily města a vesnice v celém regionu. Živo bylo tradičně na Hornolidečsku, také v Hovězí na Horním Vsacku, stovky lidí sledovalo masopustní průvod s voděním medvěda také na terase Domu kultury, na náměstí Svobody a na Dolním náměstí ve Vsetíně.

Výměna světel. Ilustrační snímek.
Tři sta původních pouličních lamp nahradí LED technologie

Koblížky šly na dračku

Na programu, který připravil vsetínský folklorní soubor Jasénka, bylo vedle fašankové rozvernosti, valašských písniček a tanců také rozdávání masopustních koblížků, o něž byl zájem zejména mezi dětmi.

„Těší mě, že v současné snad až přetechnizované době, tradice, včetně těch masopustních, přetrvávají. A hlavně, že je o ně zájem. A to i mezi mladou generací,“ chválil jeden z přihlížejících Vsetíňanů, Karel Pavelka.

Přitakávala i další z přihlížejících, Pavla Jančálková z Prahy. Na Vsetínsku spolu se svými dětmi a manželem prožila jarní prázdniny. „Děti se během té hodiny pořádně takzvaně vyblbly. Krásná akce a pěkné zakončení prázdnin,“ usmívala se Pavla Jančálková.

Vzácné šafrány na Vařákových pasekách v Lačnově.
Vzácné šafrány brzy pokvetou. Budou pod drobnohledem