Při jeho suplice se společně s huňáčem, cikánkami, vodníkem, jeptiškou, tajemným katem, řezníkem a muzikanty baví i další obyvatelé Kladerub, u jejichž dveří rozverný masopustní průvod v sobotu zazvonil.

Maškary to berou z horního konce a projdou celou dědinou. Kdo otevře, tomu zahrají a pozvou ho na večerní šibřinkovou zábavu s pochováním basy v obecním sále. Za odměnu dostávají pohoštění, štamprli na zahřátí, občas i láhev do stařičkého dětského kočáru.

„Těším se na ně každý rok. Letos si trochu přivstali. Tak brzy jsem je nečekala,“ přiznává sedmasedmdesátiletá Ludmila Hermannová a nabízí hostům věnečky a slivovici. A s radostí vzpomíná, jak ji masopustní chasa brávala do kola. „Zatančila jsem si s medvědem ještě v sedmdesáti,“ chlubí se žena.

Homer Simpson letos chyběl

Po revoluci se masopustní tradice, započatá místními ochotníky, z Kladerub vytratila. Dobrovolní hasiči ji obnovili před dvaceti lety. Část kostýmů si vyrobili svépomocí, zbytek nakoupili.

„Nejstarší je medvěd, kterého ušily zdejší ženy. Dříve šel v průvodu třeba Homer Simpson, letos jsme se ale vrátili k typickým maskám,“ vypráví starosta hasičů Michal Sváček.

Veselo nebylo o víkendu jenom v Kladerubech. Masopustem či končinami žily města a vesnice v celém regionu. Živo bylo tradičně na Hornolidečsku, také v Hovězí na Horním Vsacku, stovky lidí sledovalo masopustní průvod s voděním medvěda také na terase Domu kultury, na náměstí Svobody a na Dolním náměstí ve Vsetíně.

Koblížky šly na dračku

Na programu, který připravil vsetínský folklorní soubor Jasénka, bylo vedle fašankové rozvernosti, valašských písniček a tanců také rozdávání masopustních koblížků, o něž byl zájem zejména mezi dětmi.

„Těší mě, že v současné snad až přetechnizované době, tradice, včetně těch masopustních, přetrvávají. A hlavně, že je o ně zájem. A to i mezi mladou generací,“ chválil jeden z přihlížejících Vsetíňanů, Karel Pavelka.

Přitakávala i další z přihlížejících, Pavla Jančálková z Prahy. Na Vsetínsku spolu se svými dětmi a manželem prožila jarní prázdniny. „Děti se během té hodiny pořádně takzvaně vyblbly. Krásná akce a pěkné zakončení prázdnin,“ usmívala se Pavla Jančálková.