Letošní 16. ročník má podtitul Made in Czechoslovakia, což podle Kláry Obručové z pořádajícího Domu kultury Vsetín znamená, že si návštěvníci zavzpomínají na staré časy česko-slovenské vzájemnosti.

Hlavní hvězdou festivalu bude podle pořadatelů Miroslav Žbirka s kapelou. Jeho koncert si mohou zájemci vychutnat v pátek večer ve velkém sále Domu kultury Vsetín.

Páteční dopoledne na Dolním náměstí bude patřit dětem.

„Program Studio Kamarád se spoustou interaktivních her pro ty nejmenší i školou povinné připravilo Alcedo středisko volného času Vsetín," uvedla Klára Obručová.

Oficiální zahájení festivalu zvané Pionýrská vlaštovka je naplánováno na sobotní patnáctou hodinu na hlavním pódiu Svárov.

Heslem letošního 16. ročníku je Made in Czechoslovakia

V programu vystoupí kapely Dareband, Trombitáši Štefánikovci, Tabásek & Partyja, AG Flek a Kulaband, které nabídnou směsici česko- -slovensko-polského folku, folkloru, rocku a dechovky. Program prvního dne uzavře vystoupení kapel Děda Mládek Illegal Band a mladé bratislavské formace Billy Barman.

Sobotní dopoledne na Dolním náměstí bude patřit opět dětem. Mohou se těšit na divadelní představení Včelí medvídci zpívají i písničkový pořad.

Na Svárově se představí Sokol Vsetín a jeho oddíl sportovní gymnastiky a taneční skupina All Style Unit. „Odpoledne na hlavním pódiu na Svárově vystoupí valašskomeziříčští Fojti, brněnské Ponk Trio, Nebeská muzika z Terchovej a Družina z Banskej Bystrice," upozornila Obručová.

Sobotní odpoledne na Dolním náměstí bude ve znamení dechové a rockové muziky. Zahrají Moraváci z Přerova a kapela Old Skart a Hitšaráda. „Hlavní pódium na Svárově ovládne legenda slovenské pop music, skupina Modus. O noční dojezd se pak postarají kapely 80' Factory a Ukulele Troublemakers," prozradila Klára Obručová.

Doprovodný program nabídne hostům jarmark v centru Vsetína či atrakce pro děti. Kino Vatra promítne filmy Čtyřlístek ve službách krále a Godzilla. Za příznivého počasí bude v pátek i sobotu možné navštívit také letní kino na Dolním náměstí a zhlédnout filmy Revival a Tajemství hradu v Karpatech.

K vidění bude také výstava Mariana Chytky Dakar 2014. „Pro děti bude připravena velkoplošná autodráha, jedna z největších v republice, na které si budou moci vyzkoušet jízdu malí i větší závodníci," řekla Klára Obručová.

16. Valašské záření se ve Vsetíně koná v pátek a sobotu 5. a 6. září.