„Fandila jsem dceři našeho trenéra ze sportovek,“ vysvětluje ještě trochu zadýchaná třeťačka ze Základní školy Šafaříkova, jež ve středu 26. června na Valašských sportovních hrách na meziříčském letním stadionu vyhrála svou věkovou kategorii ve skoku dalekém.

Vzápětí přiznává, že spíše než atletice se věnuje jízdě na koni. Možná je to škoda, protože dálkařský sektor ovládla i bez valného tréninku.

„Zkoušela jsem si to jenom doma, jako odrazová deska mi posloužil smeták. Ale neměla jsem metr na změření pokusů, tak mi děda řekl, že to zkusíme jindy,“ vypráví dívka.

Do dvoudenních her se zapojilo na 800 školáků z Valašského Meziříčí, Krhové a slovenského města Partizánske. Kromě atletiky se utkali v plavání, kopané, letním biatlonu, basketbalu a plážovém volejbalu.

Mezi nejlepší pořadatelé rozdělili téměř 70 sad medailí. Uznání ale zaslouží každý, kdo v úmorném vedru, jehož účinky se hasiči snažili alespoň zmírnit vodní sprchou, ze sebe vydal všechno.

„Děti potřebují sportovat a změřit síly s vrstevníky z jiných škol. Je to nejlepší způsob, jak je pro nějaký sport nadchnout,“ je přesvědčen čestný host valašských her, bývalý olympijský medailista ve skoku na lyžích a místní rodák František Jež.