Kroky a způsob práce vedení obou úřadů se u opozičních politiků a obyvatel měst nesetkávají s naprosto žádným pochopením. Naopak. Ozývají se hlasy volající po změně a požadující odstoupení vedení radnic.

V Rožnově pod Radhoštěm se nesouhlasem s postupy vládnoucí koalice dlouhodobě netají například opoziční Věci veřejné.

„Véčkaři“, jimž lidé v Rožnově s oblibou přezdívají veverky, také iniciovali jednání s ostatními opozičními stranami – Stranou zelených, Evropskými demokraty i sdružením Zdravý Rožnov. Plán byl jasný. Současné radě města vyslovit nedůvěru, pokusit se o její odvolání a zároveň nahradit stávající koalici koalicí jinou.

A hlavní důvod pro převrat? Motivem pro odvolání starostky, místostarostů i ostatních členů rady města je podle zastupitelů Věcí veřejných kritická situace v hospodaření města. Tento svůj postoj ostatně několikrát zdůrazňovali i na zasedáních rožnovského zastupitelstva. Nicméně plnou podporu pro svůj záměr Věci veřejné prozatím nezískaly, poměry na radnici v Rožnově se tak nemění.

Ještě ve větším rozsahu se hromy a blesky snášejí na hlavy vládnoucí koalice ve Vsetíně. Tamní vedení v posledních týdnech čelilo hned dvěma výzvám k odstoupení. Jejich autory byli nespokojení občané i podnikatelská veřejnost.

Na vedení města nezanechaly obě petice nit suchou. Vyčítají vedení města pokažené náměstí Svobody, vysokou nezaměstnanost, špatné hospodaření, mizivou podporu místním firmám, chátrající sportoviště, přílišnou benevolenci k neplatičům a celou řadu dalších věcí.

Také diskusní fóra na internetových stránkách města plní příspěvky nespokojenců, kteří s železnou vytrvalostí kritizují každý krok radnice a chtějí změnu. Nutno dodat, že v některých případech s křížkem po funuse. Nejméně při volbě podoby náměstí Svobody existovala možnost do výběru návrhu řešení mluvit. Lidé jí nevyužili.

Na druhou stranu – Vox populi, vox Dei říká prastarý výrok. Nicméně vedení města možnost rezignace odmítá. K odstoupení prý není důvod. Na svou obhajobu říká, že za osm měsíců nelze změnit systém „já na bráchu, brácha na mě“, který fungoval ve městě řadu let a že výsledky jejich práce pro město se teprve časem ukážou.

Tato obhajoba může ovšem působit dvojsečně. Laicky viděno, o záležitostech města rozhoduje celé zastupitelstvo, a to se z personálního hlediska po loňských volbách zase tolik nezměnilo. O některých dnes vyčítaných věcech tedy rozhodovali stejní lidé, kteří sedí na radnici doposud. Pravdou je, že politické rozložení nebylo takové, jaké je teď.

Otázkou je, kde se stala chyba? Proč se nespokojení lidé ozývají právě teď? Je opravdu chyba na straně radnice? Skutečně málo komunikuje s obyvateli města a obhajuje špatně svá rozhodnutí? A proč nikdo z nespokojenců neříká, koho by si vlastně ve vedení Vsetína představoval? Jak by mělo „větrání“ na radnici vlastně vypadat?

V případě Rožnova pod Radhoštěm je situace poměrně přehledná. Námitky vznáší opozice, pídí se po informacích o hospodaření, navrhuje změny, má svou vizi směřování města. Co se Vsetína týče, není možné říci, že by byla situace tak jednoznačná. Nespokojené komentáře z řad místních lidí spíše poskytují prostor ke spekulacím, kdo za vším stojí.

Mezi množstvím spílajících Vsetíňanů se objevili i takoví, kteří minimálně v pozadí petice podepsané vsetínskými podnikateli vidí Jiřího Čunka. Bývalého starostu, který s převahou u lidí vyhrál podzimní volby. Je to začátek „předvolební kampaně“? Chtějí Vsetínští skutečně jeho návrat? Nebo s tím exstarosta nemá nic společného a pohnutky pisatelů petice jsou úplně jiné?

Odpovědi zřejmě přinese až čas. A názor na současný stav věcí ve Vsetíně si musí každý vytvořit sám. Jisté je jedno – napjatá atmosféra mezi zdejší radnicí a obyvateli města určitě ještě nějakou dobu přetrvá.

A jaký je váš názor na práci radních obou radnic?
Diskutujte.