První jednání se přitom uskutečnilo již vloni v létě. Pak ale komunikace na dlouho utichla. „Ozvali se znovu až těsně před Vánoci a chtěli mít do týdne hotové vzorky. Přitom nám ani neposkytli loga. Vše muselo zůstat tajné," pozastavila se jednatelka kateřinické firmy Gufex Michaela Blažková.

Podle jejích slov by přitom Gufex s jistotou stihl zásilku puků vyrobit do poloviny ledna. Problém by však nejspíš nastal s následnou včasnou dodávkou. „S dodávkami do Ruska jsme měli problémy už dříve. Nemohli bychom si nyní dovolit nějaké případné sankce. Jsme malá firma," poznamenala Blažková.

Výsledkem je, že olympijský hokejový turnaj se s valašskými puky hrát nebude. Už dříve přitom firma Gufex poskytla kotouče pro olympijské hry v Naganu, Salt Lake City či Turíně. Ve Vancouveru se před čtyřmi lety hrálo s kanadskými puky.

Valašská firma, která vyrábí hokejové puky od roku 1994, ale dodá kotouče na květnové hokejové mistrovství světa v běloruském Minsku. Ještě pro letošní rok má totiž Gufex platnou smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací IIHF, pod kterou mistrovství světa a další turnaje, narozdíl od olympiád, spadají. „Tuto smlouvu pak můžeme na další čtyři roky prodloužit," uvedla jednatelka Gufexu.

Prozatím se zdá, že firma o prodloužení smlouvy bude mít zájem. Částečně i proto, že mistrovství v roce 2015 se bude konat v České republice.

Spolupráce s IIHF je ale pro Gufex nákladná a nastavené podmínky nevyhovující. „Vše dodáváme prakticky zdarma, jen za reklamu a certifikát IIHF. Všechny poplatky, doprava i cla se přitom zvyšují," naznačila Michaela Blažková, že do budoucna možná spolupráci s IIHF přehodnotí.