Gufex má na dodávky puků pro různé světové šampionáty podepsanou smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF). „Právě v loňském roce jsme s IIHF podepsali nové prodloužení smlouvy na další čtyři roky,“ prozradila šéfka a jednatelka firmy Gufex Michaela Bravencová.

Podle jejích slov je však spolupráce spíše než z finančního hlediska, zajímavá po stránce prestiže. „Puky pro mistrovství dodáváme v podstatě pouze za reklamu. Díky tomu ale získáváme další, již standardní zakázky,“ přiblížila Bravencová.

Kateřinskou výrobnu opustí za rok až jeden milion hokejových puků. Zásilky míří do celého světa. Kromě Kanady, Spojených států amerických či skandinávských zemí, je Gufex posílá i do zcela „nehokejových“ zemí. „Nyní kompletujeme zajímavou zakázku, která poputuje na Taiwan, Island či do Jihoafrické republiky,“ uvedla příklad Bravencová. S valašskými puky se ale hraje hokej i v Mexiku, Španělsku, na Ukrajině či v Japonsku.

Firma Gufex vznikla v roce 1990. Tehdy se zabývala technickou výrobou produktů z pryže. „Zahájení výroby puků souviselo s postupem hokejistů Vsetína do hokejové extraligy v sezoně 1994/1995,“ připomněla Bravencová. Průlomem byl pak rok 1998. To se kotouče díky své kvalitě staly hracími puky na olympijském turnaji v Naganu, kde čeští hokejisté získali s puky z Valašska historické zlaté medaile. „O rok později jsme podepsali smlouvu s IIHF a naše puky se staly oficiálními hracími puky všech mistrovství světa pořádaných mezinárodní federací,“ doplnila Bravencová.

Podle šéfky kateřinické firmy by však pouze puky Gufex neuživily. „Asi polovinu naší produkce proto tvoří stále technická výroba. Vyrábíme desítky nejrůznějších těsnění, rohoží, stěrek a dalších výrobků na zakázku pro firmy“ uzavřela Michaela Bravencová.