Vrcholem jubilejní sezony bude 38. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. Připadnou na prodloužený víkend 3. až 6. července. „Díky tomu bude jejich program delší o celý jeden den. Součástí programu slavností bude připomenutí jednotlivých historických etap vývoje muzea," upozornil na včerejší tiskové konferenci na půdě Valašského muzea v přírodě jeho ředitel Jindřich Ondruš.

Letošní novinkou bude pořad Lázeňský výlet, který se mezi muzejní programy vrací po pěti letech. Uskuteční se 12. července. Jeho smyslem je připomenout historii Rožnova coby lázeňského města. „Mezi další nové pořady patří Sklářská sobota věnovaná tomuto tradičnímu řemeslu. Jeho součástí budou ukázky zpracování a foukání skla," prozradil Jindřich Ondruš.

Další nový program nazvaný Ve znamení ryb bude propagovat Petrův cech. Chybět nebudou ochutnávky pokrmů z ryb ani samotný lov ryb.

Na své si v jubilejním 90. roce existence muzea přijdou také milovníci filmů. Pracovníci skanzenu připravují na září ve spolupráci s Národním filmovým archivem v Praze pořad Návraty. Lidé se mohou těšit na dokumentární filmy Valašský rok 1925 a Beskydy z roku 1937. Dalším bude hraný film Pohádka svatojánské noci z roku 1981 a posledním je hraný film Děvčica z Beskyd z roku 1944. Logo 90 let Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Kromě uvedeného návštěvníci skanzenu nepřijdou o tradiční festivaly Jánošíkův dukát, Rožnovská valaška nebo Romská píseň a další pořady.

Stranou nezůstávají v roce výročí ani výstavy. Už na květen připravuje vedení muzea otevření dvou nových. Osmnáctého května se uskuteční vernisáž Jak stavěli naši předkové, jejímž tématem je tesařské řemeslo. Výstava bude víceletá, v Panské sýpce v areálu Dřevěného městečka nahradí dosavadní dlouhodobou výstavu Řeznické řemeslo.

Druhá nosná výstava má název Muzeum v zákulisí a úzce se váže k výročí založení muzea. Její otevření je naplánované na čtvrtek 28. května a návštěvníkům přinese zajímavé pohledy do zákulisí a činnosti muzea.

Co se vstupného týče, oproti loňskému roku se nemění. Zůstává také možnost pořídit si zvýhodněnou permanentku na deset kusů. Podle pracovníků muzea využije tuto možnost každoročně až čtyři sta lidí. Bonusem ke vstupnému do jednotlivých areálů je vstup zdarma na aktuální výstavy muzea.