„Připravujeme spousty zajímavých akcí pro veřejnost,“ uvedl ředitel Valašského muzea v přírodě Vítězslav Koukal.

Ve svém programu chce vedení muzea návštěvníkům hlavně připomenout historii skanzenu a zároveň jim představit i jeho současnou podobu. „Letošní novinkou je to, že některé akce, které dříve trvaly jen jeden den, budou v letošním roce dvoudenní,“ prozradil Přemysl Halamíček referent propagace ve Valašském muzeu v přírodě.

Naplánováno je podle něj na šedesát kulturních akcí. Kromě tradičních Velikonoc, Anenské poutě a Jarmarku nebudou chybět také tématické pořady jako je Hejův nožík, Pekařská sobota, Dny řemesel nebo například setkání kovářů. Přibudou také nové pořady dokumentující historii muzea.

„Ještě se vytváří programová struktura. Ale už teď můžu prozradit, že chystáme například posezení s pamětníky nebo prezentaci jednotlivých pracovišť muzea,“ objasnil Halamíček.

Součástí programu jsou také akce jako Za robotú na dědinu nebo Výlet do Mlýnské doliny.

Na oslavách se Skanzenem spolupracuje i rožnovský městský úřad.

„Připravuje se například Lázeňský výlet. Lidé budou v dobových kostýmech a přichystán je i vláček,“ uvedla místostarostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková.

Podle vedoucího oddělení programů a propagace ve Valašském muzeu v přírodě Radka Hasalíka nebudou finanční náklady na pořady, které má na starost nijak zvlášť veliké.

„Jedná se o tři akce, které se uskuteční v létě. Každá z nich se pohybuje mezi deseti a dvaceti tisíci korun,“ sdělil Hasalík.

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm patří mezi nejstarší a největší ve střední Evropě. V červenci 1925 jej založil Bohumír Jaroněk. V tehdejší Hájnici se tenkrát konaly národopisné oslavy.

Současné muzeum má přes šedesát objektů, které jsou přístupné veřejnosti. Ty se nachází v jednotlivých areálech muzea. Nejstarší z nich je Dřevěné městečko, které zachycuje městskou roubenou architekturu Valašska. V šedesátých letech pak začala výstavba Valašské dědiny. Po té se muzeum rozrostlo ještě o Mlýnskou dolinu.