Výše poplatku za odpad se ve Valašském Meziříčí neměnila od roku 2006. Výdaje města na odpadové hospodářství za rok 2022 činily téměř 33,5 milionu korun a příjmy od obyvatelstva za stejné období necelých 11 milionů, což je zhruba třetina výdajů.

„Finanční odbor navrhl zvýšení roční základní sazby poplatku na hodnotu 660 korun. Příjmy za odpad by se tak zvýšily na cirka 14,6 milionu korun s tím, že od 1. ledna 2025 by bylo vhodné zvýšit základní sazbu na 780 korun za osobu a rok,“ uvedl Zdeněk Studeník, vedoucí finančního odboru radnice. Tento návrh však nenašel u zastupitelů dostatečnou podporu.

„Po dlouhé diskuzi v rámci rady města i zastupitelstva navrhujeme zvýšení poplatku na částku 600 korun za osobu a rok. Jedná se o jakýsi kompromis, který zohledňuje nejen stále rostoucí výdaje za odpadové hospodářství, ale zejména dopad na rozpočty domácností v našem městě. Je třeba si uvědomit, že ke zvýšení poplatku dochází poprvé po 18 letech a zároveň zůstáváme na jedné z nejnižších sazeb v porovnání s okolními městy,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek.

Konečnou podobu vyhlášky i poplatku budou zastupitelé schvalovat do konce roku.

I přes plánované zvýšení poplatku patří Valašské Meziříčí mezi města Zlínského kraje, kde je jeho hodnota nejnižší. Šest set korun platí lidé za odpad například ve Vsetíně, v Novém Jičíně nebo Zubří. Ve Zlíně obyvatelé platí 900 korun.

Rožnov pod Radhoštěm, který s Valašským Meziříčím sousedí, zdražovat nebude.

„Poplatek za odpad v našem městě zůstane stejný jako v letošním roce, to znamená 684 korun za osobu na rok,“ potvrdila mluvčí Rožnova pod Radhoštěm Petra Graclíková.

Ve Vsetíně o zdražení poplatku uvažují, rozhodnout by se zastupitelé měli v průběhu října.

Zvedat se bude v Otrokovicích nebo Uherském hradišti

Po osmnácti letech zvýší poplatek za odpad také v Otrokovicích. Namísto současných 480 zaplatí lidé od příštího roku 720 korun. Hlouběji do kapsy sáhnou od nového roku také obyvatelé Uherského Hradiště, a to o rovných 500 korun, kdy se výše poplatku zvedne na 1000 korun. Zvýšení poplatku zvažují také v Kroměříži.