Už od roku 2018 roste v areálu školy živé memento událostí z 10. června 1942 v podobě „dcery“ Lidické hrušně.

Štěp památného stromu je zároveň poslem naděje. „Jedná se o v pořadí dvacátý sedmý ze čtyřiačtyřiceti dosud vysazených stromů. Jsme moc rádi, že se mu na naší školní zahradě daří,“ uvedl Milan Knápek, ředitel ZŠ Žerotínova.

Obyvatelé Štěpánova ve Valašském Meziříčí mohou využívat nové venkovní posezení; květen 2024
Relax ve stínu stromů. Obyvatelům Štěpánova v Meziříčí slouží nové posezení

Vypálení Lidic si na valašskomeziříčské škole připomínají každoročně mimo jiné za účasti zástupců Občanského spolku Lidice a dalších hostů.

„Žáci naší školy letos navíc opět získali čestné uznání v Mezinárodní dětské výtvarné soutěži Lidice s kolektivní prací Karavana posílání zpráv v dějinách lidstva,“ zdůraznil Knápek.

Do 21. ročníku Závodu všestrannosti mládeže v Rožnově pod Radhoštěm se v úterý 4. června 2024 zapojilo čtrnáct čtyřčlenných družstev žáků ze základních škol z Rožnova a okolí.
OBRAZEM: Závod všestrannosti mládeže v Rožnově ovládli místní gymnazisté

Na pondělí 10. června si děti z Žerotínky pod vedením pedagogů připravili krátké vzpomínkové pásmo.

Piety se zúčastnili také meziříčští radní a další hosté. „I když se 82 let může zdát jako hodně dlouhá doba, je důležité, abychom na lidickou tragédii nezapomněli. Na Základní škole Žerotínova se to daří díky skvělým pedagogům a šikovným žákům,“ chválila místostarostka města Yvona Wojaczková.

Školní obědy. Ilustrační foto
Za prázdný talíř razítko. „Masaryčka“ spustila projekt Nehladověj! Neplýtvej!

Připomněla, že nemalý podíl mají také další organizace a spolky v čele s místní Společností pro uchování odbojových tradic, které se na organizaci pietní akce každoročně podílejí.

ZŠ Žerotínova uspořádala pietní akt ve spolupráci s Občanským spolkem Lidice, místní Společností pro uchování odbojových tradic (SUOT), Československou obcí legionářskou a městem Valašské Meziříčí.