Základní škola Křižná je s 650 žáky největší městskou základkou ve Valašském Meziříčí. Její dosavadní tělocvična je ale dlouhodobě na hraně své kapacity a modernizaci potřebuje.

Radnice zároveň hledá cesty, jak rozvíjet možnosti městských sportovišť. Nová tělocvična v centru města bude proto sloužit také jako tréninková hala. Počítá se i s jejím využitím pro pořádání větších (nejen) sportovních akcí a soutěží.

Skvělé a ekonomické řešení, těší starostu 

„Přišlo nám jako skvělé řešení propojit potřeby školy s potřebami místních sportovních klubů a oddílů, které volají po výstavbě nové sportovní haly,“ uvedl starosta města Robert Stržínek.

Nová tělocvična bude dopoledne sloužit žákům, odpoledne a o víkendech ji naplno využijí sportovci. „Jedná se o funkční a zároveň ekonomicky nejvýhodnější řešení,“ poznamenal Stržínek.

Tradiční valašský frgál zabodoval na mezinárodní scéně. Podle hodnocení uznávaného gastro průvodce TasteAtlas je čtvrtým nejlepším koláčem světa.
Valašský frgál pronikl do online bible gurmánů, je 4. nejlepším koláčem světa

Úkolem odborné poroty bylo vybrat nejlepší soutěžní návrh a nabídnout městu partnera, který projekčně zajistí všechny fáze soutěže včetně výstavby a autorského dozoru.

Porota byla složená ze závislé a nezávislé části, její předsedkyní byla brněnská architektka Janica Šipulová. K vítěznému architektonickému zpracování Janica Šipulová řekla: „Návrh řeší školu jako celek a snaží se přijít s řešením, které maximálně zlepšuje a zhodnocuje celou budovu a řeší její problémy.“

Podle ní se podařilo odstranit stávající slabé stránky v podobě dlouhých koridorů náročných na vytápění a přehlednost pro nejmenší žáky. „Nový návrh (je) mění a maximálně využívá v novém potenciálu právě tím, že uprostřed areálu umisťuje tělocvičnu. Tímto zásadním krokem uprostřed školy vzniká jiná atmosféra, škola se stává přehlednější a opravdu má své nové srdce,“ míní architektka.

Zámek Vsetín.
Vsetínský zámek získá novou fasádu a výtah, práce provoz neomezí

Vedle Janicy Šipulové v nezávislé části poroty zasedl krajinářský architekt Zdeněk Sendler, slovenská architektka ze studia Plural Gabriela Smetanová a architekt Jan Mach z kanceláře Mjölk.

Závislou část poroty zastupovala ředitelka ZŠ Křižná Milena Medková a místostarostové města Valašské Meziříčí Yvona Wojaczková a Petr Nachtmann.

Nachtmann: Splácíme dluh škole i sportovcům

Místostarostku Meziříčí Yvonu Wojaczkovou mile překvapilo množství přihlášených návrhů a doslova celosvětový zájem architektů. O to náročnější však měla porota rozhodování. „Výsledek ale rozhodně stojí za to. Věřím, že se škola brzy dočká nové moderní tělocvičny a sportovci adekvátního zázemí,“ řekla Wojaczková.

Podobně výsledek soutěže kvitoval i místostarosta Petr Nachtmann: „Splácíme určitý dluh vůči škole, ale například také házenkářům, florbalistům a dalším, kteří na sportovní stánek dosud čekali,“ připomněl Nachtmann.

Vítězný návrh podle něj respektuje potřebu hřiště o rozměrech 43 krát 23 metrů a jako jediný také dokázal novou halu umístit do areálu školy, aniž by zasáhl do stávajícího hřiště. „Pokud půjde vše dobře, doufám, že v horizontu dvou až tří let, bychom se mohli dočkat funkčního moderního sportoviště.“

Ilustrační foto
Valašské Meziříčí postaví nový dům pro seniory. Nabídne 30 malometrážních bytů

Při přípravě soutěže o návrh si město pojmenovalo jasný cíl. Stávající tělocvičnu nikoliv nahradit, ale doplnit školu o novou halu na dosud nezastavěné ploše školního areálu, do které je možné přejít suchou nohou.

„Vítěznému návrhu se to podařilo velmi elegantně. Jako jediný umístil halu uprostřed dispozice a proměnil tak vnímání a fungování celého areálu školy. Podařilo se zachovat hřiště i zahradu se vzrostlými stromy,“ doplnil mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.

O SOUTĚŽI

Do mezinárodní soutěže o návrh na přístavbu tělocvičny Základní školy Křižná se přihlásilo celkem 30 týmů. Podobu nového sportoviště navrhovali autoři z České republiky, Slovenska i Francie, Španělska a Itálie či mnohem vzdálenějších Spojených států amerických a Argentiny.

Odborná porota vybrala jednomyslně vítěze, kterým se stal brněnský ateliér AXXI. Pomyslné stříbrné místo obsadil tým Kuklica Smerek architekti a třetí příčku maďarský ateliér Építész Stúdió. Porota udělila i mimořádnou odměnu argentinskému ateliéru Carlos Nahuel Recabarren.

Mezinárodní otevřenou jednofázovou architektonickou soutěž o návrh vyhlásilo město Valašské Meziříčí ve spolupráci s CCEA MOBA.

*Další informace k soutěži včetně představení všech soutěžních návrhů najdete na stránkách: https://cceamoba.cz/souteze/vmg

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Podívejte se, jak vypadá nové nádraží ve Vsetíně za tři miliardy

Zdroj: Iva Nedavašková