Úvěr vyrovná schodek v rozpočtu města na letošní rok způsobený předpokládanými nižšími příjmy oproti plánovaným výdajům.

Meziříčští schvalovali rozpočet města na svém čtvrtečním zasedání. Do té doby fungovalo město v takzvaném rozpočtovém provizoriu.

Zastupitelé odsouhlasili příjmy včetně úvěru i výdaje ve výši 439,5 milionu korun. „Oproti loňsku bude Meziříčí hospodařit s částkou o sto šedesát a půl milionu korun nižší,“ upozornila mluvčí radnice Vendula Králová.

Nutnost sáhnout k přijetí úvěru vychází z platných zákonů. „Jsme povinni mít deficit zajištěný smlouvou s bankovním ústavem,“ vysvětlil zastupitelům při jednání vedoucí finančního odboru meziříčské radnice Zdeněk Studeník.

Město trápí nedostatek peněz

Podle jeho slov se však podařilo vyjednat velmi příznivé úvěrové podmínky. „Úvěr budeme splácet čtyři roky,“ doplnil Studeník.

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka uvedl, že prostředky z úvěru může město využít na spolufinancování investičních akcí. Jednou z možností je například projekt Čistá řeka Bečva II.

Rozpočet však zahrnuje i kladné položky. „Stejně jako v roce 2010 se nám i vloni podařilo hospodařit s přebytkem ve výši téměř patnácti milionů korun. Tato částka byla zapojena do rozpočtu navrženého pro letošní rok,“ připomněl Částečka.

Takřka tři a půl milionu korun ze schváleného rozpočtu, tedy stejně jako vloni, půjde na přímou podporu sociálních a zdravotních služeb. Vyšší částku pro „sociál“ chtěla na zasedání vyjednat zastupitelka Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL). Žádala o milion více, což měly pokrýt příjmy z výherních automatů. „Letos se potýkáme s vážným nedostatkem peněz. Projevilo se škrtání ve státním rozpočtu. Některé služby získaly nulovou dotaci,“ vysvětlovala Odstrčilová. Nicméně její návrh získal podporu pouze sedmi zastupitelů, což k schválení nestačilo.

Podpoří i sport a zdravotní služby

Zastupitelé počítají s přímými podporami také pro mládežnický sport, sportovní aktivity seniorů a tělovýchovnou jednotu v místních částech. V rozpočtu na tuto kapitolu pamatovali 2,275 milionu korun.

Peníze půjdou také na takzvané strategické sporty. Těmi jsou v Meziříčí hokej a fotbal. Původně se počítalo s částkou 1,7 milionu korun, sportovci ale nakonec dostanou méně. Podporu devatenácti hlasů totiž získal návrh zastupitele Vítězslava Nesvadby (BEZPP). „Zachoval bych loňský poměr, proto navrhuji přidělit hokeji sedm set tisíc korun a fotbalu čtyři sta tisíc korun,“ uvedl Nesvadba.

Kolotočem schvalování rozpočtů si na přelomu každého roku projdou všechna města a obce. Ne vždy to přitom jde tak hladce jako ve Valašském Meziříčí.

Například v Rožnově pod Radhoštěm předcházela jeho schválení dlouhá diskuze. Opoziční zastupitelé představili vlastní úsporný plán. Navrhli například zrušit post druhého místostarosty, snížit počet členů v radě města či slučování konkrétních městských společností.

Koalice ale nakonec vlastní rozpočet s příjmy i výdaji ve výši lehce přesahující 253 milionů korun uhájila.

Ve Vsetíně schválili podobně jako v Meziříčí rozpočet se schodkem. Zastupitelé kývli na výdaje přes 505 milionů korun a příjmy necelých 467 milionů. K vyrovnání rozpočtového schodku poslouží kontokorentní úvěr