Nejmenší z nich se vejde do ořechové skořápky. Na opačné straně spektra je šesti metrový Valašský betlém z Lidečka. Jeho autor Alois Zádrapa se dřevořezbě věnuje od roku 2006. Tehdy si začal plnit svůj sen o výrobě malého řezbovaného betlému. Koníček ho pohltil natolik, že se dílo rozrůstalo o další postavy, zvířátka i nové výjevy. V současnosti obsahuje přes 300 postaviček a kromě jezulátka a betlémské scény jsou v něm vyobrazeny různé činnosti, kterým se v minulosti lidé na Valašsku věnovali.

„Výstava k oslavě 800. výročí betlémské tradice má úspěch. Přes týden chodí školky a školy, o víkendu běžní návštěvníci,“ podotkla průvodkyně Klára.

Vlakové nádraží ve Valašském Meziříčí dostane nový kabát
Oprava vlakového nádraží ve Valašském Meziříčí dostala zelenou

V sobotu do zámku Žerotínů zavítala paní Anna Jeřábková s vnoučaty. „Děti mám o víkendu na hlídání, tak jsem jim chtěla vymyslet nějaký pěkný předvánoční program. A soudě podle jejich úsměvů, se to povedlo,“ byla spokojená seniorka, která po výstavě mířila s vnoučaty na nedaleké adventní trhy v centru města. Děti nejvíce obdivovaly pohyblivé betlémy s hudbou a světýlky.

K vidění jsou nejen klasické vyřezávané vánoční betlémy, ale také figurky z poloviny 19. století, pohyblivé, keramické či pašijové betlémy. Během prosincových střed mohou návštěvníci využít komentovaných prohlídek vždy od 14 do 17 hodin.

Výstava představuje především soudobou tvorbu na Valašsku a s přispěním regionálních muzeí přináší vhled i do daleké historie betlemářství v Čechách a na Moravě.

Celkem 132 betlémů od zhruba 80 autorů bude k vidění až do 2. února v Muzejním a galerijním centru na zámku Žerotínů.