K dominantám města bezesporu patří zámek Žerotínů, který je dnes sídlem Kulturního zařízení, Muzejního a galerijního centra a oblíbeného hudebního M-klubu.

Pozornosti návštěvníka by nemělo uniknout ani náměstí s renesanční budovou radnice, měšťanským domem U Apoštolů a morovým sloupem.

Mezi další pamětihodnosti či místa, bez jejichž navštívení si lze poznávací cestu do Valašského Meziříčí jen těžko představit, patří empírový zámek Kinských, ve kterém dnes sídlí Muzeum regionu Valašsko s expozicí skla a gobelínů. Dále také Moravská gobelínová manufaktura s živým muzeem gobelínů či Muzeum valašských strašidel.

V Galerii Kaple, která skutečně vznikla z dřívější vězeňské kaple, je k vidění současné české výtvarné umění. Sousední Galerie Sýpka zase představuje krátkodobé výstavy mladých tvůrců a místních umělců.K církevním památkám se pak řadí Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie u náměstí, renesanční kostel sv. Jakuba a dřevěný kostel Nejsvětější Trojice s Lapidáriem Trojice.

Dotace pomohou nastartovat kulturu

Přímé dotace z rozpočtu města pro kulturní oblast schválili na svém lednovém jednání zastupitelé Valašského Meziříčí. Projednali celkem šest žádostí, které v souhrnu podpořili částkou 410 tisíc korun.

„Jednalo se například o podporu letošního Světového kongresu cimbalistů ve Valašském Meziříčí, Festivalu ZUŠ Alfréda Radoka či festivalů Tanec Valmez a MOVE fest Valmez,“ vyjmenovala místostarostka Yvona Wojaczková.

Zastupitelé schválili dotace také pro 14. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Babí léto nebo na zkvalitnění služeb veřejnosti a školám v zámku Kinských. 

Děti si vyzkoušely nové dopravní hřiště 

S výraznou novinkou vstoupilo do letošního roku Středisko volného času Domeček Valašské Meziříčí. Na přelomu ledna a února si tady školáci poprvé vyzkoušeli mobilní dopravní hřiště za 160 tisíc korun. Meziříčská radnice podpořila pořízení hřiště částkou 100 tisíc korun. Zbytek zaplatilo středisko Domeček z vlastních zdrojů.

„Věřím, že nové hřiště najde široké využití a díky snadné manipulaci vhodně doplní aktivity organizované na našem dopravním hřišti v ulici Záhumení,“ řekla místostarostka města Zdislava Odstrčilová.

Novinku si děti poprvé vyzkoušely během projektového Týdne s BESIPem v tělocvičně meziříčského střediska volného času.

„Hřiště se dá jednoduše rozložit a podle potřeby přemístit. Od března tak bude zejména nejmenším dětem na koloběžkách a odrážedlech přístupné v areálu Domečku. Vhodné je také pro dopravní výuku žáků základních škol,“ popsala Lenka Bírešová, zástupkyně ředitele SVČ Domeček Valašské Meziříčí. 

Mateřinka Seifertova v novém kabátě

Osmnáct milionů korun investovala radnice ve Valašském Meziříčí do rozsáhlé rekonstrukce Mateřské školy Seifertova. Mateřinka, která nabízí v sedmi třídách kapacitu 170 dětí a je pojmenovaná podle ulice, v níž se nachází, funguje od 60. let minulého století.

„Jde se o poslední naši velkou mateřskou školu, která čekala na kompletní zateplení obvodových zdí, střechy, výměnu oken a dveří, ale také instalaci vzduchotechniky ve třídách,“ řekl starosta města Robert Stržínek.

Radnice také nechala rozšířit obě podlaží pavilonu A, čímž došlo ke zvětšení heren a prostor pro výuku dětí. Opravy se dočkal také vstupní modul na severozápadní straně školky.

Kromě toho nechalo město za dalších téměř 1,4 milionu opravit koupelny v obou podlažích pavilonu A.
Rekonstrukci hradila radnice z vlastních zdrojů.

„Zároveň jsme ale podali žádost o dotaci z Národního programu Životní prostředí. Pokud budeme úspěšní, mohla by činit až pět a půl milionu korun,“ doplnila místostarostka Yvona Wojaczková. 

Zastupitelé poděkovali zdravotníkům

Dvaapadesát tisíc pět set korun vynesla dobrovolná sbírka, kterou uspořádali ve vlastních řadách zastupitelé města Valašské Meziříčí. Za vybrané peníze nakoupili poukázky s volným vstupem na místní bazén, které předali lékařům a zdravotníkům valašskomeziříčské nemocnice jako poděkování za jejich boj s koronavirem.

Už před Vánoci čase obdarovala radnice 545 zdravotníků Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí a místní stanice Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje bonboniérou Merci (francouzsky Děkuji).

„Symbolicky jsme jim tak jménem všech občanů města poděkovali za obětavou a velmi náročnou práci během koronavirové pandemie,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek.

Dodal, že zastupitelé se navíc shodli na tom, že uspořádají sbírku ještě ve vlastních řadách.

„Naším cílem bylo vyjádřit dík zejména zaměstnancům covidových jednotek místní nemocnice,“ řekl Stržínek.

Za vybraných 52 500 korun město po dohodě s vedením nemocnice nakoupilo a předsedovi jejího představenstva Milanu Leckéšimu následně také předalo 210 poukázek na místní krytý bazén.

„Věříme, že si zde zdravotníci užijí zasloužený odpočinek a načerpají trochu energie do další práce,“ doplnil Robert Stržínek.