Umožní jim to nedávno pořízená sada testerů, založených na stěru slin a následném vyhodnocení pomocí takzvaných indikačních proužků.

K zakoupení testerů vedl strážníky mimo jiné i zvyšující se počet mladých uživatelů drog. „Dosud jsme byli nuceni využívat techniku zapůjčenou od kolegů ze státní policie,“ řekl ředitel městské policie Jan Camfrla. Drogové testery přitom zatím použili dvakrát. „U dotyčných lidí jsme dechovou zkouškou nezjistili alkohol, přesto se chovali podezřele. Proto jsme přistoupili k drogovému testu, který v obou případech prokázal užití návykové látky,“ prozradil Camfrla.

Drogových testerů je podle ředitele strážníků stále více zapotřebí. „Máme informace, že někteří mladí lidé nepijí alkohol a uchylují se rovnou k drogám,“ vysvětlil. Při vyšetřování trestné činnosti mohou navíc výsledky drogového testu posloužit jako podpůrný důkaz. Cena jednorázového testeru se pohybuje okolo pěti set korun.

Dva roky využívají testery schopné odhalit drogu také strážníci ve Vsetíně. Zhruba stejně starý je také poslední případ, kdy s jejich pomocí zjistili u kontrolované osoby přítomnost marihuany. „Ve výbavě máme širokospektrální testery, které dokáží rozeznat dvanáct druhů nejběžněji užívaných drog,“ prozradil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

Zda testovanému člověku koluje v organismu droga, zjišťují strážci pořádku ze vzorku slin. Výsledek znají už po pěti minutách. „Podle zabarvení stěrového tamponu určujeme, o jakou omamnou látku jde. Tampon se dá navíc uchovat k následnému upřesňujícímu laboratornímu testu,“ přiblížil Martinák.

Podobně jako jejich meziříčští kolegové i strážníci ve Vsetíně vytahují drogové testery až ve chvíli, kdy je zřejmé, že kontrolovaný člověk je pod vlivem nějaké látky, ale test na alkohol je negativní. „Vesměs ale na použití drogového testeru ani nedojde, protože se v drtivé většině případů prokáže, že na podezřelém chování nesl vinu právě alkohol,“ poznamenal Martinák.

V Rožnově pod Radhoštěm prozatím strážníci drogové testery nevyužívají. Jejich pořízení je už ale jen otázkou času. „Zvažujeme to a můžu prozradit, že do budoucna je stoprocentně budeme používat,“ potvrdil ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut. Podle něj se totiž už i v Rožnově objevily případy, kdy lidé, zjevně ovlivnění nějakou látkou, bez problémů prošli testem na alkohol. „Není to sice tak časté, ale stává se to,“ poznamenal Vašut.