Poslech koled, vánoční výzdoba, zdobení vánočních stromečků, to vše zpestřuje pacientům ve valašskomeziříčské nemocnici vrcholící Advent a blížící se Vánoce.

I když primárně pacienti Oddělení následné péče či Interního oddělení zůstanou přes vánoční svátky v péči zdravotníků, nebudou ani oni ochuzeni o sváteční atmosféru. „Jedná se primárně o pacienty s dlouhodobými chronickými a vleklými problémy, pacienty s akutními úrazy nebo frakturami, vyžadujícími absolutní klid na lůžku,“ říká ke skladbě pacientů hlavní sestra Jana Pelikánová.

Spojení s blízkými umožní tablet

Zmínění pacienti stráví na nemocničních lůžkách vánoční a často i novoroční dny.

„Že nemohou být v těchto dnech se svými blízkými, se jim snažíme vynahradit alespoň dobrou náladou na oddělení a možností spojit se s rodinou alespoň přes tablet, který máme k dispozici na odděleních následné péče,“ doplňuje hlavní sestra Pelikánová.

Podává se čočková polévka i ryba se salátem

Kromě navození příjemné vánoční atmosféry na odděleních nebudou pacienti ochuzeni o tradiční štědrovečerní večeři.

Každý pacient, který není omezen dietou, dostane na oběd čočkovou polévku, nudlový nákyp s tvarohem a kompot.

Valašské Meziříčí hostí výstavu betlémů, 16.12.2023
Trpaslík ve skořápce i šestimetrový obr. Valašské Meziříčí hostí výstavu betlémů

„Na večeři se poté bude servírovat smažené rybí filé, bramborový salát a nebude taktéž chybět ani vánoční balíček s jablky, banánem, pomeranči, mandarinkami, kiwi, tatrankou, perníkem a džusem,“ upřesňuje skladbu štědrovečerní tabule vedoucí stravovacího úseku Tomáš Jareš.

Pacienti s dietou dostanou na oběd bramborovou polévku a taktéž nudlový nákyp s tvarohem. „Na večeři to poté bude rybí filé na kmíně s citronem, bramborovou kaší a meruňkovým kompotem. Ani pro tyto pacienty nebude chybět speciální vánoční balíček,“ doplňuje Jareš.

Pásli ovce Valaši znělo Rožnovem pod Radhoštěm
Pásli ovce Valaši znělo před Vsetínskou nemocnicí nebo Rožnovem pod Radhoštěm

Adventní období v prosinci zpříjemnila pacientům Oddělení následné péče návštěva čtyřnohého canisterapeutického psa Belly.

Pod vedením canisterapeutky Blanky Hašové Bella během své předvánoční návštěvy obcházela pokoj po pokoji a pacientům rozdávala perníčky z košíku.

Neskrývaná radost byla veliká, možnost pohladit si pejska a ležet s ním alespoň na chvíli v jedné posteli vykouzlila na tvářích mnohých velkou radost a slzičky štěstí.

Nečekaná nemoc zasáhla do života mladé dívky. Nyní bojuje s následky léčby
Nečekaná nemoc zasáhla do života mladé dívky. Nyní bojuje s následky léčby

„Vzpomínky dokážou zahřát na duši. Zlomenou nohu zasádrujeme, chřipku vyléčíme, jen s duší to mnohdy neumíme. Potřebujeme dávky smíchu, úsměvů a pocitů, že nás někdo rád vidí, a to ten chlupáč dokáže. To je pro mě canisterapie, vykouzlit u nemocného úsměv na tváři, proto se na oddělení následné péče valašskomeziříčské nemocnice ráda vracím,“ říká canisterapeutka Blanka Hašová.

O přínosech canisterapie nemá jedinou pochybnost ani staniční sestra oddělení následné péče Petra Žákovská.

„Vybavují se mi pacienti, kteří se rozmluvili při pohledu na tu němou tvář. Pacienti, kteří přestali myslet na bolest, jen aby si pejska pohladili. A to vše i nyní v předvánočním období je pro naše klienty velmi povzbudivé a prospěšné,“ dělí se o svou zkušenost Petra Žákovská.