Zpráva, která přiletěla zpoza oceánu, rozzářila istarostu města Jiřího Částečku. „Markétě náleží velká gratulace a poděkování za to, jakým způsobem proslavila naše město,“ komentoval její úspěch první muž meziříčské radnice. Prestižní ocenění podle něj vjejím rodišti rozhodně nezůstane bez odezvy. „Navrhnu ji na nově zřizovanou Cenu starosty. Mohla by se stát její první držitelkou,“ potvrdil Částečka.

Už před dvěma týdny pár Hansard– Irglová spísničkou Falling Slowly atakoval hudební ceny Grammy. „Devatenáctiletá Markéta se stala první českou zpěvačkou, která si ze Spojených států přiveze sošku Oscara,“ připomněl mluvčí meziříčské radnice JosefBeneš.

Gejzír radosti, smích i dojetí přecházející až k slzám. Takové byly reakce členů rodiny Markéty Irglové ihned poté, kdy se z přímého přenosu dozvěděli, že jejich příbuzná získala zlatou sošku Oscara. „U televize jsme se setrou, další sestřenicí a maminkou seděly od půlnoci do pěti do rána.

Babička byla po celou dobu zavěšená na telefonu,“ popsala bezesnou noc devatenáctiletá Anna Medková, sestřenice Markéty Irglové. Když přišel dlouho očekávaný okamžik, vyhlášení nejlepší filmové písně, zavládlo v místnosti napjaté ticho.

„V momentě, kdy John Travolta ohlásil jméno Glen Hansard, byly jsme všechny jako v šoku. Pak jsme zařvaly a všechny začaly brečet,“ přiznala stále v euforické náladě Anna Medková. Ona sama věřila, že Markéta sošku získá. „Měla jsem takové vnitřní tušení,“ svěřila se. Přitakávala i její mladší sestra Martina. „Ta písnička je úplně jiná, než to, co je v Americe obvyklé,“ přidala se Martina.

Z úspěchu jsou nadšení i v Základní umělecké škole ve Valašském Meziříčí, kam Irglová docházela na zpěv, klavír, violoncello a výtvarný obor. „Je to úžasné. Markéta byla už od malička všestranný talent a byl předpoklad, že to bude mít další vývoj,“ netajila se radostí ředitelka školy Ivona Wojaczková, která předávání zlatých sošek sledovala na internetu.

Na osobní setkání s Markétou Irglovou se těší krajský hejtman Libor Lukáš. I on hned po ránu nedočkavě pouštěl internet, aby se dozvěděl výsledek. „Jménem rady a jménem mým nyní posíláme Markétě blahopřejný dopis, rád bych jí ale pogratuloval i osobně,“ uvedl hejtman s tím, že připravované setkání by měla následovat i malá slavnost.

O zpěvačce z Valašského Meziříčí hovoří v superlativech. „Říkám tomu obráceny kariérní růst: hvězdou se stala vlastní postupnou prací, bez toho, abychom uměle vytvářeli nějaké superstar. Je velkým vzorem pro mladé lidi,“ ocenil Libor Lukáš.

Čtěte také

OBRAZEM: Irglová získala Oscara. Jako první Češka

Ohlasy obyvatel Valašského Meziříčí na úspěch Markéty Irglové čtěte v úterním vydání Valašského deníku.