Navštívit některé akce školy se připravují také obyvatelé Meziříčí. „Sklářské řemeslo k městu patří. Sama jsem ve sklárnách pracovala sedmadvacet let. Je dobře, že na bohatou tradici škola navazuje. Dělá to velmi dobře," řekla Zdeňka Sedlářová.

Školní huť láká na sympozium sklářů

Prestižní a zároveň hlavní událostí oslav se podle ředitelky Dany Budayové stane sklářské sympozium GSVM 2014. „Významní umělci vytvoří svá díla ve školní ateliérové huti ve dnech 16. až 20. června. Práce v závěru sympozia představíme veřejnosti," dodala ředitelka.

Součástí sympozia budou i odborné přednášky významných osobností z oblasti nových sklářských technologií a dějin umění, kurátorů státních i soukromých sbírek či přednášky renomovaných výtvarníků. Vernisáž vzniklých prací spolu s výstavou pedagogů školy nazvanou Učitelé po škole se uskuteční v zámku Kinských 21. června.

Krásenská stopa: ocenění sklářů

Vrcholem slavnostního valašskomeziříčského sklářského týdne bude udělení významné sklářské ceny Krásenská stopa. „Ocenění každoročně předává škola osobnostem, které propagují moravské a české sklářství za hranicemi Zlínského kraje," poznamenala Dana Budayová.

Představí se také studenti školy

V rámci oslav nebude chybět ani prezentace nejnovější tvorby jednotlivých ateliérů školy.

Výstavu prací žáků všech oborů design/malba/sklo bude hostit galerie ve Zvonici na Soláni. Vernisáž se uskuteční už příští týden v sobotu. Expozici pak bude možné navštívit do 25. června.

Díky dlouholeté spolupráci s Bulharskem mohou už nyní sklářská díla valašskomeziříčských studentů obdivovat také v bulharských městech Balchik, Savlijevo, Dobrić, Varna a Sofie. Putovní výstava potrvá v balkánské zemi do 30. září. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí je jedinou sklářskou školou na Moravě, která umožňuje studium zaměřené na výtvarné a uměleckořemeslné zpracování skla. Nabízí však také obory jako průmyslový design a užitá malba. Od roku 2009 je valašskomeziříčská sklářská průmyslovka členem sítě škol UNESCO. Foto: Deník/ M. Burda