V městském objektu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných zajišťuje Diakonie Valašské Meziříčí provoz domova se zvláštním režimem.

Jeho kapacita je aktuálně 42 lůžek a služby využívají zejména senioři starší 60 let s diagnózou demence z Valašského Meziříčí a blízkého okolí.

Vítězný návrh podoby nové tělocvičny a sportovní haly v areálu Základní školy Křižná ve Valašském Meziříčí.
Návrhy na stavbu haly na Křižné přišly až z Argentiny či USA. Vyhrál brněnský

„Skutečnost je ale taková, že lůžek tohoto typu potřebujeme mnohem víc. Proto jsme se ve spolupráci s Diakonií rozhodli přestavět první podlaží a vytvořit kapacitu pro dalších třináct klientů,“ nastínil problematiku místostarosta Petr Nachtmann.

Město už předalo staveniště dodavatelské firmě. Provoz domova ve zbývajících podlažích nebude přerušený.

Pětimilionová úspora díky veřejné soutěži

Oproti původně projektované ceně bezmála 19 milionů korun se podařilo přestavbu vysoutěžit za 13,6 milionů, což je pro radnici zajímavá úspora.

„Po kompletní přestavbě vzniknou v prvním podlaží domova se zvláštním režimem nové pokoje i zázemí pro personál a společenské prostory. Práce mají být hotovy do konce listopadu,“ upřesnil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Nezbytné vybavení pořídí Diakonie za své

Náklady na nezbytné vybavení se valašskomeziříčská Diakonie zavázala pokrýt vlastními zdroji. „Pro zajištění služby je nezbytné mimo jiné vybavit pokoje polohovacími lůžky, nočními stolky či nábytkem, ale například zajistit také pomůcky jako jsou vozíky na léky či potřeby pro zajištění hygieny,“ vyjmenovala Lenka Kostelná, ředitelka Diakonie Valašské Meziříčí.

Ilustrační foto
Valašské Meziříčí postaví nový dům pro seniory. Nabídne 30 malometrážních bytů

Předpokládané náklady se pohybují kolem dvou a čtvrt milionu korun, což je pro Diakonii nemalá investice. A vlastní zdroje nestačí.

„Proto oslovujeme dárce, kteří by nám chtěli pomoci, aby své příspěvky směřovali na transparentní účet,“ připojila prosbu Lenka Kostelná, ředitelka Diakonie Valašské Meziříčí.

Číslo zmíněného transparentního účtu je 115-2766120267/0100, variabilní symbol 4903.

Zahájení poskytování služby v nových prostorách se po nezbytném vybavení předpokládá v průběhu příštího roku.

Město Valašské Meziříčí na svém webu informovalo, že v souvislosti s rekonstrukcí dochází k dočasnému přemístění některých služeb Diakonie:

- od 15. května najdete služby Poradny pro pečující, Pečovatelské služby, Osobní asistence a Odlehčovací službu terénní na adrese Vrbenská 803, Valašské Meziříčí (vedle finančního úřadu). Na stejném místě najdete také Půjčovnu kompenzačních pomůcek. Zmíněné služby sloužící k podpoře domácí péče budou mít v prostorech na ulici Vrbenská 803 stálé umístění. Služba Sociální rehabilitace, která zde již zázemí má, zůstává ve stávajících prostorech

- od 20. května s předpokladem do konce roku 2024 je na stejnou adresu přesunut také Denní stacionář Dobromysl. Poté se vrátí do stávajících prostor na pracoviště Žerotínova 319/21, Valašské Meziříčí

- Domácí zdravotní péče a Domácí hospic Společnou cestou má své nové pracoviště na adrese Žerotínova 443, Valašské Meziříčí

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Podívejte se, jak vypadá nové nádraží ve Vsetíně

Zdroj: Iva Nedavašková