Na Valašsku je tento předpis uplatňován již několik let v Rožnově pod Radhoštěm a ve Vsetíně. Valašské Meziříčí se k přijetí dokumentu připravuje.

Rada města Valašské Meziříčí bude o obecně závazné vyhlášce zákazu požívání alkoholických nápojů na vybraných veřejných prostranstvích rozhodovat příští měsíc. „Pokud ji doporučí, postoupí ji zastupitelstvu. To ji projedná v červnu," vyjádřila se pro Valašský deník tisková mluvčí městského úřadu ve Valašském Meziříčí Renata Votrubová.

Dopadá především na bezdomovce

Zatímco v Meziříčí se na přijetí uvedeného městského zákona teprve připravují, v Rožnově i ve Vsetíně jsou dál. V těchto městech taková vyhláška platí již několik let. Přesto si s ní řada lidí hlavu neláme. „Problematická jsou především okolí nákupních center a parky," pověděl tiskový mluvčí městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm Tomáš Gross.

Scházejí se tu zejména bezdomovci. „Někteří z nich dokonce i poptávají nějaké ty drobné. Kupují si pak levné krabicové víno. Někdy jsou i dost nepříjemní," posteskla si Veronika Pravdová ze Vsetína.

Nerespektování nařízení především ze strany lidí bez domova potvrzuje i pracovnice vztahů k veřejnosti Městského úřadu Vsetín Jana Čadová. Podle ní strážníci městské policie řeší tyto případy každodenně. „V loňském roce jich bylo tři sta čtyřiatřicet," uvedla Čadová.

Výsledky se už dostavily

Přesto se podle Čadové situace v tomto směru v metropoli Valašska zlepšila. „I když problémy přetrvávají. Podařilo se však soustavným tlakem tyto lidi vytlačit například z parků," dodala.

Nešvaru v konzumaci alkoholu na veřejnosti ale zcela zabránit nelze. Vliv na to má spousta faktorů.

„Je dobré, že radnice a městská policie se snaží situaci řešit. Nedovedu si představit, jak by to ve městě vypadalo v opačném případě. Přesto bych se přimlouval za větší razantnost a širší škálu postihů," svěřil se Deníku Oldřich Kratochvíl ze Vsetína.

Strážníci se v postihování za nedodržování takzvané suché vyhlášky snaží. Tam, kde nestačí domluva, ukládají pokuty. Avšak v případě chronických porušovatelů jde ve své podstatě o marnost.

Pokuty situaci příliš neřeší

Většinou se prý totiž postih míjí účinkem.

„Tito lidé vesměs nemají pravidelný příjem, z kterého by mohly být dlužné částky strhávány. Pro město je ale přesto přijatelnější řešit tyto přestupky blokovou pokutou než předávat věc správnímu orgánu," řekl Marek Grossmann z Městské policie Rožnov.

Jde o to, že v případě předání úřadu se případem musí zabývat více zaměstnanců.

Chce to tak i více času. Výsledek je však ve své podstatě stejný.

„Jako příklad může posloužit projednávání s člověkem, který se ani po třetím předvolání k jednání přestupku nedostavil. Nakonec byla věc stejně řešena udělením pokuty. Nikdo ji ale nevymůže," dodal Grossmann.