Znovuobnovenou tradici pálení svatojánských ohňů v předvečer svátku svatého Jana Křtitele drží na Valašsku řada dobrovolníků a organizací. K hlavním organizátorům patří pracovníci společnosti Městské lesy Rožnov, kterým zdatně sekundují členové Matice Radhošťské a Muzejního spolku Valašská Bystřice.

Společně zapálí úderem jedenadvacátého hodiny první vatru na Radhošti. Asistovat jim budou také členové Valašského sboru portášského.

„Následovat budou ohně v Malé Bystřici na Santově, ve Valašské Bystřici na Búřově a Polomci, ve Velké Lhotě u Malíků, v Hutisku-Solanci na Zákopčí u Jurků a v Poskle u Slováků, ve Stříteži na Vrchovině, ve Vidči na Zuberském kopci, nebo na hřebeni Javorníků u hotelů Portáš a Kohútka," vyjmenoval potvrzená místa pálení ohňů jednatel rožnovských městských lesů Rostislav Polášek.

Zapálením vater ale program předvečera svátku svatého Jana Křtitele nekončí. „Konkrétně na Radhošti je o půl jedenácté v Kapli svatého Cyrila a Metoděje připravený koncert pěveckého sboru Rožnovští ogaři," doplnil Polášek.

Pálení svatojánských ohňů je typickým fenoménem svatojánské noci. „Vatry, zapalované na nejvyšších místech v krajině, symbolicky představují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil," připomněl Tomáš Gross z radnice v Rožnově pod Radhoštěm.

Je zvykem, že lidé ohně pro získání síly přeskakují, zapalují v nich košťata, kterými pak krouží nebo je vyhazují do vzduchu.

„Na některých místech se také dříve z kopců pouštěly hořící kola či sudy, symbolizující putující slunce," doplnil Gross. Podle jeho slov v minulosti hořívala na kopcích v okolí Radhoště téměř třicítka ohňů.

Znovuobnovená tradice svatojánských ohňů láká na vrcholy kopců každoročně desítky lidí. Nejinak tomu bylo na Radhošti v minulém roce, kde od účasti neodradilo příchozí ani chladné počasí a déšť.

„Přeháňka, která se nad Radhoštěm přehnala chvíli před zapálením vatry, lehce zkomplikovala samotné zapálení ohně, ale zato vytvořila podmínky pro neopakovatelný západ Slunce s dalekými výhledy do kraje," připomněl Jan Husák z Muzea regionu Valašsko.

Právě pracovníci Muzea regionu Valašsko přispějí ke svatojánské tradici také připraveným samostatným programem. Totéž učiní také ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.