Knihovna ve Vsetíně se letos stala jednou z jedenácti knihoven oceněných v rámci republiky. V roce nadcházejícím ji čeká nový kabát. Město plánuje na jaře její rekonstrukci včetně turistického informačního centra za 80 milionů korun.

Vsetínská knihovna se intenzivně věnuje celoživotnímu neformálnímu vzdělávání a regionální identitě a dělá to opravdu originálně.

Stojí za tím z velké míry Jana Vaculíková z regionálního oddělení knihovny: „Region mi postupně přirostl k srdci. Cestuji po něm, objevuji nová zákoutí, jsem přirozeným založením badatel.“ Což je vidět i na aktivitách, které připravuje pro návštěvníky knihovny.

Ceny nafty a benzínu ve Vsetíně 24. 10. 2023 - čerpací stanice EuroOil
Přehledně: za kolik natankujete pohonné hmoty ve Vsetíně

Společně s historikem Pavlem Mašláněm z Muzea regionu Valašsko vymyslela vzdělávací modul pro seniory Zapomenuté Valašsko. Hlavní snahou bylo evokovat vzpomínky pamětníků a každé setkání bylo obohaceno o literární ukázku nějakého valašského autora.

Jana Vaculíková také vymyslela hru po stopách vsetínských zaniklých hostinců: „Ohlas veřejnosti byl překvapivý. Lidé se začali ozývat, upřesňovali informace, vzpomínali, že tady to tehdy bylo jinak… V infocentru si vyzvedli jednou za měsíc kartičku, na jejímž konci byla šifra. Museli ji rozluštit a klíč byl umístěn v místě, kde konkrétní hostinec stával. Zapojilo se přes sto lidí, i když někdo jen sbíral kartičky.“

Veselé vánoční hody v roce 2019 - Fleret se Zuzanou Šulákovou( dcera Jarmily Šulákové). Kapela vystoupí ve Vsetíně i letos.
Vánoční trhy ve Vsetíně rozzáří dva stromy, Martin Chodúr, Žalman i Fleret

Jana Vaculíková přišla i s geolokační hrou pro děti na téma dětských knih napasovaných na místa ve Vsetíně a tvoří i databázi osobností Valašska.

„S nástupem nové paní ředitelky jsme přešli v roce 2019 na novou platformu, a díky tomu mohla vzniknout databáze v současné podobě zahrnující zhruba 600 osobností.“ Databáze inspiruje i další knihovny a stejně tak Jana Vaculíková a její kolegové, kteří se svými aktivitami seznamují ostatní knihovníky v rámci vzdělávacích akcí nebo publikací.

Opravená knihovna v Rožnově nalákala za čtyři dny již 166 nových čtenářů

Zrekonstruovaná knihovna v Rožnově otevřela v půli října své dveře všem čtenářům. Celkové náklady na opravu a přístavbu dosáhly téměř 100 milionů Kč, téměř 70 procent pokryla dotace.

Nová podoba knihovny čtenářům nabízí komunitní prostor, bezbariérový přístup, rozšíření provozní doby a sál pro 80 lidí, kde budou probíhat besedy či přednášky. Čtenáři zde mají k dispozici kavárnu, dětské oddělení, půjčovnu novinek, hudební sekci, oddělení pro mladé a dospělé a také studovnu.

Zemřel ředitel Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí Jan Timotej Strýček
Zemřel ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček

To, že se na novou knihovnu obyvatelé těšili dokázalo již její slavnostní otevření v neděli 15. října, kterého se zúčastnily stovky občanů města. V pondělí 16. října poté knihovna otevřela brány prvním čtenářům a zájem každým dnem roste. Za první čtyři dny fungování navštívilo knihovnu 1134 fyzických čtenářů a nové prostory lákají i nováčky, což dokazuje vydání 166 nových čtenářských průkazů.