„Skupinky běžkařů, kteří se vydali na novoroční přejezd Javorníků, se objevovaly už od rána,“ zaregistrovala Lenka Václavková z horského hotelu Portáš.

S jistou opatrností mohou nyní běžkaři pokračovat i po červené značce od Kohútky směrem k Huslenkám. „Vydali jsme se z Portáše pěšky, ale na běžkách by to minimálně po Krkostěnou určitě šlo. Sníh je zatím čerstvý a na některých místech chybí podklad, takže ještě pár dnů počkáme, až se usadí,“ informoval z místa nedaleko Papajského sedla turista Vlastimil Harašta.

Těm, kteří se chtějí nyní vydat na běžky mimo upravovaná místa, doporučil použít spíše starší lyže: hlavně v lesních úsecích vyčnívají kameny nebo kořeny stromů.

Sjízdná je javornická hřebenovka, vynikající podmínky nabízejí běžecké trasy na Pustevnách.

Situace se výrazně zlepšila i na hřebenu Vsetínských vrchů. Okruhy kolem Cábu jsou dobře sjízdné už nyní. „Ve stopě vedoucí dále k Soláni se na některých úsecích mohou objevovat kameny. Má ale dále sněžit, takže výhled je optimistický,“ hlásil z chaty Vsacký Cáb Igor Levč.

Čerstvě upravené stopy čekají na běžkaře i na Pustevnách. „Situace se hodně zlepšila, za poslední dny připadlo asi pět centimetrů sněhu,“ popsal stav na Pustevnách správce tamního lyžařského areálu Jan Mikeska.

Přesto, že běžkaři začali houfně vyrážet do terénu, horská služba na Silvestra ani na Nový rok zasahovat nemusela. „Měli jsme jen jeden lehký úraz na samém konci starého roku. Ten byl ale způsoben zábavní pyrotechnikou,“ uvedl ze stanice horské služby na Kohútce Antonín Paločko.