Za činností „první muziky“ stála zvučná jména valašského hudebního nebe jako je primáš Miloš Haluza, houslista Karel Marek, kontr Josef Sedmík, kontrabasista Karel Haluza, klarinetista Štěpán Tomaštík a cimbalista Josef Michálek. Nechyběl ani vypravěč Alois Čepek. „V době založení Michálkovy muziky byl primášem Rudolf Duda, v padesátých letech pak Ludvík Schmidt, dále Luboš Skládal. V sedmdesátých letech Antonín Bařinka a v dalším desetiletí Milan Mlčák. Po jeho předčasné smrti primuje muzice až do dnešních dnů Luděk Dobrovolný a další,“ sypal jména jako z rukávu kapelník Jiří Kašpar. Nezapomněl ani zmínit muzikanty Zdeňka Kašpara či Josefa Basla.
Přejmenovat kapelu napadlo v roce 1947 muzikanta Jaroslava Tilschera, který navrhl změnu názvu muziky na cimbálovou muziku Vsacan, jak ji nyní znají příznivci valašského folkloru.
Současná osmičlenná sestava převážně ze Vsetína o věkovém průměru kolem čtyřiceti let nechce v odkaze svých předchůdců v ničem zaostat.
Lidové umění interpretované muzikanty má původ v lidovém umění obyvatel horské oblasti západní části karpatského oblouku.
„Snažíme se udržet styl muziky, který se od ostatních podobných cimbálových muzik liší především zachováním původní podoby zapsaných písní a určitou rustikálností projevu,“ zapřemýšlel Kašpar s tím, že co se týče repertoáru, vychází z bohatého archivu souboru Vsacan, případně čerpá z regionálních sbírek písní vsackého regionu a blízkého okolí. Některé písně jsou, pro zmínku, z pera dlouholetého kapelníka, basisty, cellisty a houslisty Bedřicha Lichnovského.
Muzikantský život členů kapely je spojen zejména s činností souboru Vsacan. V roce 1956 byl jako první amatérský soubor v Československu vyslán na Mezinárodní folklórní festival do Anglie. Postupně s ním navštívili hráči mnoho zemí Evropy a zavítali třeba také do Afriky.
Ve svých toulkách s cílem představovat region v cizích destinacích neustali.
„V loňském roce to byla především účast v maďarské Budapešti na Mezinárodním multikulturním folklórním festivalu,“ uvedl kapelník.
Letos byl pro muzikanty největším zážitkem pobyt v jihoamerickém státu Chile, kde byli pozváni ku příležitosti oslav 200. let nezávislosti země.
„V tomto roce nás ještě čeká spolu se souborem Vsacan, kromě jiných vystoupení v České republice, také účast na mezinárodních folklorních festivalech v italském San Giovanni Rotondo a v čínském Suzhou a Pekingu,“ doplnil.
Aby skupina nevypadla z rytmu, zkouší pravidelně jednou týdně na „domácí půdě“ souboru v kulturním zařízení na vsetínském Sychrově.
Náročnost zkoušek vychází z plánovaných připravovaných pořadů a koncertů. „Někdy stačí jen udržovat již známý repertoár, jindy je nutno při sestavování nového programu pracovat na aranžích písní a pak celý program dovést do finální podoby po umělecké stránce,“ uzavřel kapelník.