Největší zahradnické trhy v našem regionu se uskuteční od 8. do 10. května tradičně v rožnovském kempu Sport. „Poradili jsme se s ministerstvem průmyslu a obchodu i s městským krizovým štábem a jdeme do toho,“ potvrzuje pořadatelka Taťána Míčková.

I ona však vzhledem ke koronavirové pandemii musela přijmout některá omezující opatření a trhy tak budou jiné, než na jaké jsou prodejci a návštěvníci zvyklí.

„Prodejních stánků bude zhruba šedesát, tedy polovina běžného počtu, aby mezi nimi byla bezpečná vzdálenost. Zákazník přijde k pultu a ukáže na zboží, které mu prodavač podá,“ upřesňuje Míčková. Také u stánků i vstupních pokladen příchozí budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy. Samozřejmostí budou povinné roušky, u každého pultu musí být dezinfekce.

Kromě stánků se zahrádkářským sortimentem, který budou nabízet výhradně tuzemští prodejci, už nic dalšího návštěvníci trhu očekávat nemohou.

„Zrušili jsme veškerý kulturní program, dětský koutek, poradny pro zahrádkáře i prodej občerstvení. Bude to takový systém: honem nakoupit a rychle zasadit,“ doplňuje s mírnou nadsázkou Míčková.

Naproti tomu dobročinné Jonáškovo zábavné odpoledne, plánované na 23. a 24. května do parku u valašskomeziříčského zámku Kinských, obestírá nejistota.

„Zatím vyčkáváme, jasno budeme mít do konce dubna,“ říká Ivana Podzemná z Nadačního fondu Jonášek.

„Máme sice vše připraveno, ale nevím, jestli nám preventivní opatření dovolí akci uspořádat,“ neskrývá své obavy pořadatelka, jež výtěžek akce každý rok věnuje onkologicky nemocným dětem a dětským oddělením nemocnic.

Gulášfest? Uvidíme

Více času si na rozmyšlenou ponechávají pořadatelé Gulášfestu, který se má konat od 16. do 18. července v areálu valašskomeziříčského letního stadionu.

„Čekáme, jak se situace vyvine. Do poloviny června se ale musíme rozhodnout,“ uvědomuje si Emil Nečas.

Přípravy hojně navštěvovaného svátku guláše, piva a dobré muziky prozatím ustrnuly.

„Momentálně nic nechystáme. Z dřívějška máme potvrzeno několik účinkujících, třeba Xindla X, písničkáře Pokáče nebo slovenskou kapelu Iné Kafe,“ prozrazuje Nečas.

Festivaly? Nevypadá to

Pomyslnou „flintu do žita“ prozatím nehodili ani organizátoři velkých hudebních festivalů v regionu, například country festivalu Starý dobrý western či folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček. Přestože se zdá, že důvodů k optimismu zatím mnoho není. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i jeho náměstek Roman Prymula se v uplynulých dnech nechali slyšet, že velké veřejné akce pro tisíce lidí se zřejmě v létě konat nebudou.

Pro jaký konkrétní maximální počet návštěvníků by se konat mohly, ale přesně nezaznělo.

„Přípravy jsme prozatím rozvolnili. Dramaturgii akce ale máme téměř hotovou. Nejpozději prvního června chceme dát informace veřejnosti, pokud to dříve neudělá nějakým rozhodnutím vláda,“ komentuje současný stav Petra Vaňková z pořadatelského týmu festivalu Starý dobrý western, jehož 22. ročník se má konat 7. až 9. srpna u přehrady Bystřička na Vsetínsku.