„Probrali jsme zásadní investiční projekty, na kterých pracuje kraj i starostové ve svých obcích. Zaujalo nás například informační centrum v Ústí, jehož výstavbu Zlínský kraj rád podpoří,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Připomněl, že stejně se hejtmanství staví také k cyklostezce Bevlava nebo novému domovu pro seniory, který budou stavět obce z Hornolidečska. „Na pondělním zastupitelstvu jsme ho podpořili částkou 36 milionů korun. Těší mě, že se naše společná práce se starosty zhodnocuje a má výsledky,“ uvedl Holiš.

Když přišla řeč na dopravu, vedení kraje informovalo starosty například o probíhající výstavbě a opravách i nové aplikaci FAIRTIQ, která má cestujícím zjednodušit platby a cestování veřejnou dopravou v regionu.

Potom zástupci kraje starosty seznámili s pokrokem v jednání o obnovení železničního spojení na Slovensko na trase Vsetín-Púchov, které je formálně ze strany Zlínského kraje už kompletně připraveno.

Vlaky v tomto směru by se tak po dokončení potřebných kroků ze strany partnerů na Slovensku mohly po letech znovu rozjet už 1. září. Hovořilo se také o rozvoji sítě cyklostezek i stavu místních silnic.

Zástupci valašských obcí rovněž dostali informace o připravovaném dotačním titulu, který budou moci využít na rozvoj a podporu bydlení ve svých obcích.

Starosty v další debatě zajímalo také řešení odpadového hospodářství a řeč přišla i na sociální politiku a zřízení speciálního fondu, jehož prostřednictvím by se zdejší samosprávy zapojily do financování sociálních služeb. Řešil se i nedostatek lékařů nebo lokální problémy s telefonními signály mobilních operátorů.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Americký výrobce čipů onsemi rozšíří za 46 miliard závod v Rožnově

Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm | Video: Iva Nedavašková